کانادا | Canada (آمریکا)

کانادا | Canada

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است. این کشور از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌ است. نام کانادا از واژهٔ سرخ‌پوستی Kanata به معنی «دهکده» یا «سرپناه» گرفته شده است. همراه ایلیاگشت شوید و با این کشور وسیع بیشتر آشنا شوید.

معرفی کشور کانادا

پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است. کانادا کشوری مهاجرپذیر است و شاید بسیاری از افراد در فکر سفر به این کشور پهناور باشند. کِبـِک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، انتاریو، جزیرهٔ پرینس ادوارد آیلند و سسکچوان استان‌های این کشور هستند. 

موقعیت جغرافیایی

کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان محسوب می‌شود. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده آمریکا، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از کانادا به دلیل سردی هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. 

جمعیت

جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار این کشور، بیش از سی و پنج میلیون و پنجاه و شش هزار نفر است. با وجود اینکه کانادا دومین کشور بزرگ دنیاست، ولی جمعیت نسبتاً کمی دارد. با آن‌کهاین کشور از همسایه‌اش آمریکا گسترده‌تر است، جمعیتی برابر ۱۱ درصد جمعیت آمریکا دارد. این کشور بعد از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک‌پنجم جمعیت روسیه است. جالب است بدانید که نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن یعنی تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل وونکوور هستند.

آب و هوا

آب و هوای این کشور پهناور و سرد در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی و در جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است.

زبان

زبان فرانسوی به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی این کشور محسوب می‌شوند. زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون نفر کانادایی است. بیشتر فرانسوی‌زبانان این کشور در استان کبک زندگی می‌کنند. در حدود یک میلیون نفر از آنها در استان‌های دیگر کانادا به سر می‌برند. 

اقتصاد

این کشور از نظر صنعت و فناوری بسیار پیشرفته است. سیستم اقتصادی آن به شدت و به خصوص در بخش بازرگانی و داد و ستد به ایالات متّحده آمریکا وابسته است. وابستگی این کشور به منابع طبیعی گران‌بهایش هم بسیار زیاد است.

نقشه گوگل