بوفالوی آمریکایی

بوفالوی آمریکایی

بوفالوی آمریکایی نوعی گاو وحشی بومی قاره آمریکای شمالی و ایالات متحده  است. این جانور از رده‌های بیزون به‌شمار می‌رود. بوفالوی آمریکایی حیوانی است که بیشتر در طول روز به فعالیت می‌پردازد.

پوست این حیوان خصوصاً در نواحی گردن و بالاتنه پوشیده از پشمی پرپشت و قهوه‌ای رنگ است، که در فصل سرما انبوه تر و همچنین تیره تر می‌شود.

طول بدن این جانور ۲،۴۰متر (ماده) تا ۳،۸۰ متر (نر) بوده، گردنی بسیار کوتاه و سر مخروطی شکلی با شاخ‌هایی بلند دارد که معمولاً با ریشی انبوه پوشیده شده‌ است.

وزن گاومیش نر بالغ بر ۹۰۰ کیلوگرم می‌شود، که حدوداً دوبرابر وزن گاومیش ماده است. به همین دلیل از این جانور به عنوان بزرگترین پستاندار آمریکایی شمالی یاد می‌شود.

در هنگام دفاع و مبارزه برای تعیین رده در درون گله، گاومیش نر از شاخ‌های بلند و منحنی شکلش به عنوان یک سمبل قدرت بهره می برد. غذای اصلی این حیوان گیاهخوار رستنی‌ها (علف، چمن، خزه و سایر گیاهان) هستند.

با وجود وزن سنگین سرعت این جانور در هنگام دویدن به ۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. علاوه بر این می‌تواند در آب نیز به خوبی شنا کند. زمان جفت‌گیری گاومیش‌ها نیمه دوم تابستان بوده و دوره بارداری ۲۸۵ روز است. طول عمر گاومیش در آزادی (حیاط وحش) ۱۵ سال و در اسارت حدود ۲۵ سال است.

این جنگجوی بی باک در مناطقی از ساوانا که دستیابی به چمنزار خوب و آب وجود داشته باشد حضور دارد. بوفالوی آفریقایی عموما در طول شب تغذیه می‌کند .در صبحگاهان و شامگاهان آب می‌‌نوشد و در طول روز گرم به استراحت می‌پردازد درنده خویی و وحشی‌گری اجمالا او را درمقابل سوسمارها وشکارچیان دیگر مثل شیر حفظ می‌کند.

مطالب بیشتر