حمام نواب تهران

حمام نواب تهران
Bath Nawab Tehran

حمام نواب تهران از جمله آثار دوره قاجاریه شهر تهران است و در خیابان 15 خرداد شرقی کوچه بیک دامغانی بازارچه نواب سابق و در کشور ایران قرار دارد .
در اولین نقشه‌های تهیه شده تهران به نام گذر حمام نواب ذکر شده است. این بنا توسط زنانی به نام‌های سارا سلطان خاتون و سارا حاجر خاتون که دختران فردی به نام نواب بوده‌اند ساخته شده است.

حمام نواب، پاتوق فرهنگی بافت تاریخی شهر تهران شد.

حمام نواب برای جلوگیری از اتلاف گرما و امکان استفاده از آب قنوات و چشمه‌ها برای استحمام، پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده است.

مصالح به کار رفته در ساخت این بنا شامل آجر، آهک، ساروج، سنگ و کاشی است. در این بنا پس از مرمت و بازسازی، از سیمان نیز برای حفظ بنای آن استفاده شده است.

حمام نواب دارای بخش‌هایی چون هشتی، سربینه، تنظیف گرمخانه، سرویس بهداشتی، خزینه، استخر و ستون است.

چیزی که در معماری این بنا مشهود است کاربندی و وجود آهک روی سطح بنا بسیار محدود بوده که حاکی از وجود تزیینات قابل توجه در آن است و نشان از ذوق و استعداد هنری معمار آن دارد.

این حمام بسیار قدیمی دارای کتیبه کاشی‌ کاری شده بوده و از آن برای صحنه‌هایی از فیلم قیصر استفاده شده است.

حمام نواب در سال 1390 تغییر کاربری داد و به همت شهرداری منطقه ۱۲ و اتحادیه صنایع دستی کشور و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به مرکز صنایع دستی شهر تهران تبدیل شد.

حمام نواب در سال 1385 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 16225 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. تهران حمام های زیادی داشته که اکثرشان تعطیل شدن یا از بین رفتن، ولی بخت با حمام نواب یار بوده و نه تنها از بین نرفته، بلکه مرمت هم شده است. دلیلش هم این است که لوکیشن یکی از به یاد ماندنی ترین فیلم های سینمای ایران،یعنی فیلم قیصر بوده است، همون جایی که قیصر کریم آبمنگل رو به قتل رسوند. از آن زمان نام حمام نواب بر سر زبان ها افتاد و هر چقدر گذشت، نوستالژیک تر شد. به هر حال دیدن این حمام طالبان زیادی داره که شما هم می توانید یکی از آنها باشید.

نقشه گوگل

مطالب بیشتر