دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستون

دانشگاه پرینستون چهارمین دانشگاه قدیمی ایالات متحده آمریکا و یکی از پرافتخارترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه در شهر پرینستون و ایالت نیوجرسی قرار دارد.

این دانشگاه در سال ۱۷۴۶ (۱۱۲۵ خورشیدی) – سی سال قبل از استقلال آمریکا از انگلستان – مجوز تأسیس گرفت. پرینستون در ایالت نیوجرسی واقع است؛ و از لحاظ قدمت در میان مؤسسات آموزش عالی آمریکا در مقام چهارم قرار دارد.

نام این موسسه، ابتدا کالج نیوجرسی بود و در سال 1896 (حدود یک و نیم قرن پس از تاسیس)‌ به دانشگاه فعلی تغییر نام داد. این دانشگاه یک نهاد آموزش عالی مستقل است که در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

این  دانشگاه تاکنون برنده بیش از 40 جایزه نوبل،117 مدال ملی علوم و 5 مدال ملی علوم انسانی است. امروزه بیش از ۱،۱۰۰ عضو هیأت علمی، آموزش نزدیک به ۵،۲۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی و ۲،۶۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد را در دانشگاه پرینستون برعهده دارند. این دانشگاه ۳۴ دپارتمان و ۳ مرکز آموزشی دارد: دانشکده (مرکز) معماری، دانشکده مهندسی و علوم کاربردی، و مرکز وودرو ویلسون برای مسائل عمومی و بین المللی.

این دانشگاه سالانه حدود 7000 نفر دانشجو می‌پذیرد و از سال 1969 به زنان هم اجازه داده شده که در آن ثبت نام کنند.

آزمایشگاه فیزیک پلاسمای این دانشگاه، از جمله قدیمی‌ترین آزمایشگاه‌های نوع خود در جهان محسوب می‌شود.

جالب است بدانید  رشته‌های پزشکی، حقوق، الهیات و بازرگانی در این دانشگاه تدریس نمی شود.

۳۶ برنده جایزه نوبل از دانشگاه پرینستون بوده اند، از جمله وودرو ویلسون رئیس جمهوری پیشین آمریکا که رئیس افتخاری دانشگاه هم بوده و در سال ۱۹۱۹ (۱۲۹۸) جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. جیمز مدیسون و جان اف کندی، رؤسای جمهوری پیشین آمریکا هم تحصیلکرده دانشگاه پرینستون هستند.

موقوفه مالی که هزینه های این دانشگاه از آن تأمین می شود ۱۸.۲ میلیارد دلار برآورد شده است.

مطالب بیشتر