درخت انجیر معابد

درخت انجیر معابد

درخت انجیر معابد یا درخت لور یکی از درخت های زیبای و بلند جنگل های بارانی است با برگهایی به شکل قلب است که در جنوب ایران گسترش زیادی پیدا کرده و به یکی از جاذبه های این خطه تبدیل شده است.

از نظر ظاهری پوست تنه این درخت صاف و رنگش خاکستری، میوه اش قرمز، برگ های بیضی و یا قلبی شکل است و شیره ای سفید رنگ از آن ترشح می کند. 

رشد و تکثیر این درخت با سایر درختان خیلی متقاوت است به این صورت که دانه های آن همراه با فضولات پرندگان پایین می افتد و شروع به رشد می کند.

اگر این دانه در کنار درختی غیر از انجیر معابد بیافتد، به تدریج که رشد می کند خود را به درخت میزبان می چسباند و آنرا چنان دربر می گیرد که موجب خفگی اش می شود. به همین دلیل یکی از نام های این درخت خفگی است.

وجه تسمیه

پیشینه نامگذاری این درخت به زمان بودا برمی گردد . بوداییان معتقدند بودای مقدس (سیذارتا گواتاما) زیر این درخت دعا می کرده و به روشن بینی رسیده است.

یکی از معروف ترین نوع این درخت در معبد ماهابودی که قدمت آن به حدود 288 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد که نشاء آن مستقیم کاشته شده است.

بر همین اساس این درختان هرجا که باشند مورد احترام و تقدس هستند و مردم محلی با بستن دخیل به و تنه و شاخه هایشان درصدد برآورده شدن حاجات قرار می گیرند.

محل های رویش در ایران

در جنوب ایران بخصوص استان هرمزگان ( جزایر کیش، قشم، هندورابی)، سیستان و بلوچستان ( چابهار، نیکشهر درختان لو به طور گسترده رویش کرده اند و گاهی عمرشان به 500 تا 600 سال هم می رسد.

ورود این درختان به ایران از چین و هندوستان بوده و تعداد زیادی از آنها در بخش قدیمی جزیره کیش وجود دارد. یکی از معروف ترین نوع این درختان در جزیره قشم است و جزء دیدنی های منطقه محسوب می شود در نزدیکی یکی از بقاع متبرکه زیارت پیر قرار گرفته است.

نقشه گوگل

مطالب بیشتر