دره نی گا

دره نی گا

دره نی گا یا نگار، نام منطقه ای بکر در پایتخت طبیعت ایران، دورود واقع در استان لرستان است. این دره همانند سایر مناطق طبیعی دارای زیبایی های شگفت انگیزی می باشد. نی گا در لغت به معنای محل نی می باشد.

در امتداد دریاچه گهر، رودخانه ای به نام سفید آب وجود دارد که پس از طی کردن چند کیلومتر به دره ای نیمه صخره ای با عرضی در حدود پانصد متر می رسد. این دره که رودخانه سفیدآب در کف آن در جریان است به دره نی گا معروف است که فقط با پای پیاده قابل عبور است.

آب رودخانه های دره گردو و دره خرس نیز به رود دره نی گاه می پیوندند و رودخانه ای خروشان و زیبا را در دل  این دره تشکیل می دهند. در دل دره نی گاه آبشارهای کوتاه و بلند زیادی وجود دارد که جلوه منحصر به فردی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته اند. دره نی گاه به سبب ویژگی های ژئوتوریستی که دارد مکانی مناسب برای کمپ زدن طبیعت گردهاست. در فصل های گرم سال، معمولا طبیعت گردهای زیادی در دره نی گاه کمپ می زنند و ساعاتی به دور از هیاهوی شهر را در این دره می گذرانند.

در طول این مسیر درخت های میوه خودرو بسیاری از قبیل گردو، بادام، توت، انجیر، سیب و… روییده اند که جلوه خاصی به این مسیر بخشیده اند. دره نی گا انشعابی از آب دریاچه گهر است که برای عبور از آن باید بارها و بارها از آب رودخانه عبور کرد. البته شایان ذکر است که آب این دره از چند رودخانه فرعی مانند دره خرس و رُل نیز تشکیل شده است. این دره تحت حفاظت سازمان محیط زیست می باشد.

 

مطالب بیشتر