دریاچه‌ لیتل مانیتو

دریاچه‌ لیتل مانیتو

یکی از جاذبه‌های طبیعی و منحصر بفرد کانادا در استان ساسکاچوان است. این دریاچه در حد فاصل 116 کیلومتری جنوب شرقی شهر ساسکاتون واقع شده است.

وجود بالای املاحی مانند نمک، سدیم، منیزیم و پتاسیم باعث شده که آب این دریاچه سنگین باشد و هیچکس در آن غرق نشود. یکی از تفریحات گردشگران به دریاچه خواندن کتاب در حال دراز کشیده روی آبهای آن است ( یادش بخیر دریاچه ارومیه هم همینطور بود). گفته می شود آب این دریاچه قبلا شیرین و عمق آن نیز دو برابر الان (3.8 متر) بوده اما حدود 1000 سال پیش با تغییر املاح زیر زمین خاکهای اطراف آن این تغییرات بوجود آمده اند.

خوب است بدانید میزان نمک موجود در این دریاچه 180 هزار میلی لیتر در لیتر ، یعنی 5 برابر نمک موجود در اقیانوس است. نمک موجود در آب این دریاچه در اعماق آن ته نشین می‌شود و این حالت وقتی رخ می دهد که آب دریاچه مدت زیادی در آرامش و سکون باشد بعد از آن کف دریاچه آنقدر زیاد می شود که آب دریاچه دیگر نمی تواند در وضعیت انحلال نمک بیشتری را در خود نگه دارد. . چگالی نسبی آب این دریاچه ۱٫۰۶ است و این یعنی آب اینجا نسبت به دیگر آب ها چندین برابر بیشتر خاصیت شناوری دارد.

 روستایی به نام مانیتوبیچ در اطراف این دریاچه وجود دارد که گردشگری برای اقامت به آنجا می روند.

نام این دریاچه در زبان بومیان به معنی « روح بزرگ » است.

 

مطالب بیشتر