دریاچه خالدار کانادا

دریاچه خالدار کانادا

دریاچه خالدار کانادا با شکل و شمایل عجیب و بامزه خود علاوه بر اینکه محققان بسیاری را به اوسایوس کشانده، گردشگران زیادی را نیز روانه این منطقه نموده است. این دریاچه زیبای خال خالی که در نزدیکی شهر اوسایوس در ایالت بریتیش کلمبیا واقع شده، در سطح خود دایره‌های زرد رنگ بسیاری دارد که سطح دریاچه را به شکل عجیبی درآورده‌اند. 

این دریاچه در بیابانی به نام Nk’Mip قرار گرفته که در شمال‌غربی شهر اوسایوس و در شرق دره «سیمیلکامین» واقع شده است. اما راز جادویی دریاچه در وجود املاح معدنی بسیار زیادی در آب آن است که دایره‌هایی با رنگ‌های متفاوت به خصوص زرد رنگ را تشکیل داده‌اند. این دریاچه یکی از بزرگ‌ترین ذخایر مواد معدنی مانند سولفات‌های سدیم، کلسیم و پتاسیم و همچنین هشت نوع فلز سنگین مانند نقره و تیتانیوم را داراست. این مواد معدنی و نمک‌ها از تپه‌های اطراف وارد این دریاچه شده‌اند.

البته این ظاهر جادویی را تنها در فصل تابستان می‌توانید در سطح دریاچه مشاهده کنید. با تبخیر آب از این دریاچه قلیایی و نمکی در تابستان خال‌های بزرگی روی دریاچه ظاهر می‌شوند که بسته به میزان تبخیر و ترکیب مواد معدنی در آن زمان-عمدتا سولفات منیزیم کریستال شده- رنگ‌های مختلفی دارند. باقی مواد معدنی، گذرگاه‌های طبیعی در سطح دریاچه به وجود می‌آورند و دوست‌داران پدیده‌های طبیعی می‌توانند خال‌های رنگین را از نزدیک مشاهده کنند.

جالب است بدانید که این دریاچه در جنگ جهانی اول نقش بسیار مهمی داشته تا جایی که مواد معدنی آن برای مصرف در مهمات جنگی استفاده می‌شده است. کارگران چینی حتی توانایی استخراج روزانه یک تن نمک را از دریاچه داشتند و آن‌را به کارخانه‌های شرق کانادا می‌فرستادند. به این دریاچه در زبان محلی کلیلوک (Kliluk) گفته می‌شود و برای بومیان ایالت بریتیش کلمبیا بسیار مقدس بوده و ارزش فرهنگی بسیاری دارد. هزار سال است که خاصیت درمانی آب این دریاچه ثابت شده است و بومی‌های این منطقه از ترکیب آب دریاچه با گل، برای درمان درد و بیماری‌هایشان استفاده می‌کنند. اگر سفری به شهر زیبای اوسایوس داشتید حتما از این دریاچه خال خالی عجیب و غریب نیز دیدن کنید. 

مطالب بیشتر