دشت لاله‌های واژگون

دشت لاله‌های واژگون

دشت لاله‌های واژگون یکی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری ایران و الیگودرز است. این دشت ۳۶۰۰ هکتار وسعت و در استان چهارمحال و بختیاری دارد و رویشگاه اصلی گونهٔ گیاهی لاله واژگون است. محدوده اي از اين دشت بعنوان اثر طبیعی ملی لاله واژگون تحت حفاظت سازمان محيط زيست ايران قرار دارد.

دشت لاله‌های واژگون در شهرستان کوهرنگ واقع شده و جاذبه‌های گردشگری دیگری مانند آبشار کوهرنگ، پیست اسکی چلگرد و چشمه آب معدنی دیمه در نزدیکی آن قرار دارند.

رویشگاه اصلی این گیاه نادر، دامنه کوههای آب‌کاسه خوربه، گرگانک و مناطق بنواستکی و مله زرده‌است. لاله‌های واژگون، که در زبان محلی گل بگریو (گل گریان) و اشک مریم نامیده می‌شوند، در اواخر فروردین ماه به گل می‌نشینند و تا اواخر اردیبهشت گل‌های خود را حفظ می‌کنند.

در این مدت هر هفته ده هزار نفر از این مکان بازدید می‌کنند که بر اثر تخریب‌های صورت گرفته و احتمال انقراض، حضور گردشگران با محدودیت‌هایی همراه گردیده‌است. بیشتر رویش این گیاه در منطقه نسار خوربه واقع در تیشتردان می باشد.

شهرستان کوهرنگ با مرکزیت شهر چلگرد در فاصله 88 کیلومتری مرکز استان قرار دارد و سرچشمه رودخانه‌های کارون، زاینده رود و بخشی از دز است.

این شهرستان با مساحت 3684 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 35 هزار و 915 نفر دارای جامعه عشایری و قطب گردشگری استان است. دشت لاله های واژگون واقع در شهرستان چِلگرد استان چهارمحال و بختیاری یکی از دیدنی ترین مناطق گردشگری ایران در بهار است.

کوهرنگ شامل سه بخش، دو شهر و هفت دهستان است و 2480 متر از سطح دریا ارتفاع دارد که از شمال همسایه فریدن و الیگودرز ، از جنوب همسایه شهرستان اردل ، از غرب همسایه اندیکا و مسجد سلیمان و از شرق همسایه شهرستان‌های شهرکرد و فارسان است.

دشت لاله‌های واژگون، آبشار شیخ علیخان، آبشار تونل اول کوهرنگ و سد کوهرنگ، چشمه کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه دزداران صمصامی، چشمه پرک و سرداب غلام آباد، حاشیه رودخانه بازفت، چشمه مورز بازفت، دشت لاله‌های واژگون، پیست اسکی کوهرنگ، اسکی تابستانه ارتفاعات چال میشان زردکوه، از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.

ارتفاعات و یخچال‌های دائمی زردکوه بختیاری، حاشیه رودخانه زاینده رود (تنگ گزی)، غار یخی چما، مناطق زیبای توف سفید و بازفت، روستای پلکانی و شگفت سر آقا سید از دیگر جاذبه‌های گردشگری این سرزمین هستند.

نقشه گوگل