دشت هویج

دشت هویج

دشت هویج که به آن دشت گرچال هم گفته می‌شود، یکی از زیباترین جاذبه‌های روستای افجه به شمار می‌رود. دشتی که در ارتفاع ۲ هزار و ۴۰۰ متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستا، ناحیه گلندوک و لواسان قرار گرفته است. اگر ساکن تهران یا شهرهای اطراف پایتخت هستید، دشت هویج یکی از بهترین گزینه‌های یک گردشگری یک روزه برایتان به شمار می‌رود. کافی است خودتان را به لشگرک برسانید و از پیچ تند قوچک بگذرید تا به لواسان و افجه برسید. دشت زیبای هویج در این منطقه انتظار شما را می‌کشد! 

دشت هویج در قدیم محل کشت وسیع هویج بوده، اما امروز این محصولی در دشت دیده نمی‌شوددلیل این نام عجیب و غریب را باید در تاریخ ایندشت جستجو کنیدروایت‌های تاریخی مختلف حکایت از آن دارند که در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین‌های این دشت به کاشت هویجاختصاص داشته است. هر چند که امروز دیگر اثری از این مزارع به چشم نمی‌خورد

اگر راهی این منطقه شدید، بد نیست که سری هم به جاذبه‌های زیبا و مناظر بکر دره‌شمالی افجه بزنیداین دره که در تمام سال گردشگران را به خود فرا می‌خواند، مورد علاقه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند.

گُرچال از ترکیب دو نام گُر + چال گرفته شده است. گُر یا آگِر در گویش ایرانیان باستان به معنای آتش (هنوز هم واژه گُر گرفتن به معنی شعله‌ور شدن آتش در زبان پارسی به کار می‌رود) و چال هم به معنای جایگاه بوده است که این دشت را در گذشته گرچال به معنای جایگاه آتش یا آتشدان می‌نامیدند. گمان بر این است که علت این نامگذاری گرم‌تر بودن این دشت نسبت به قله‌های اطراف است. با این حساب، بهتر است گشت خود را در ساعات اولیه روز آغاز کنید تا گرما سرعت شما را کند نکند. این گشت از میان باغ‌های میوه و جوی‌های آب که برای آبیاریباغ‌ها هدایت می‌شوند، انجام می‌پذیرد. در طول مسیر، لوله آب لوله‌کشی برای مصارف بهداشتی وجود دارد. در همان ابتدای مسیر آبشاری به نام پسچوبک مشرف به دره وجود دارد که نباید دیدن آن را از دست بدهید. در گشتی که به این دشت دارید، دره شمالی افجه را هم حتماببینید. این منطقه برای گردشگرانی که به قصد کوهنوردی وصعود به قله آتشگاه ساکار یخچال یا مهرچال را دارند، بهترین مسیر است.

نقشه گوگل

مطالب بیشتر