رود دانوب

رود دانوب 

رودخانه دانوب که دومین رود بزرگ اروپا است، از ۹ کشور اتریش ، بلغارستان، کرواسی، آلمان، مجارستان، رومانی، اسلواکی، صربستان و اوکراین می‌گذرد.

نام رودخانه دانوب با اروپای مرکزی مترادف است. دانوب ، دونو ، دونا ، دوناو… ریشه نام رودخانه لاتین است: دانوبیوس که در نزد رومی های باستان الهه رودخانه ها محسوب می شد.

در جنگل شوارتزوالد نهرها به هم پیوسته و سپس مسیر بیش از 2900 کیلومتری خودرا به سوی شرق و با گذراز خاک اروپا و 10 کشور در پیش می گیرد.

دانوب دومین رود طولانی اروپا است که سرانجام مسیر آن از سرچشمه اش به دریای سیاه ختم می شود. نام دانوب انسان را به یاد آهنگسازان مشهوری می اندازد. یکی از مشهورترین آهنگ هایی که در مورد این رودخانه ساخته شده است آهنگ دانوب آبی اثر یوهان اشتراوس است.دانوب رودخانه رویایی اروپا.

بیش از 700 کیلومتر از مسیر دانوب از خاک آلمان می گذرد. در نزدیکی شهر رزنبورگ رودخانه دانوب از منطقه ای آرام و پردرخت می گذرد.

گفته می شود سرچشمه اصلی رودخانه دانوب در پارک کاخ پرنس فورستنبرگ در شهر دونوئشینگن در حاشیه جنگل سیاه است. در واقع در این مکان دو رود برگ و بریگاخ که منشا اولیه دانوب هستند به یکدیگر می پیوندد. دستکم این گفته از سال 15 قبل از میلاد و دوره تیبریوس ، امپراتور روم باستان به رسمیت شناخته می شود.

دانوب در حالی که اندکی بزرگتر از یک رود معمولی است به کاخ سیگمارینگن نزدیک می شود. دانوب در طول مسیر خود از ده ها شهر از جمله 4 پایتخت: وین، براتیسلاوا ، بوداپست و بلگراد عبور می کند.

دانوب پس از گذر از منطقه کوهستانی به شهر پاسو می رسد. در اینجا و قبل از ورود به خاک اتریش دو شاخه آن به نام های ایین و ایلتز به هم پیوسته و رودخانه باشکوهی را تشکیل می دهند.

دانوب پس از ورود به خاک اتریش از شهرهای لینز ، واخو ، کروز و ده ها شهر کوچک و روستا می گذرد تا به وین ، پایتخت موسیقی والس برسد.

دانوب پس از ترک اتریش و ورود به خاک اسلواکی بلافاصله با براتیسلاوا ، پایتخت جدیدی مواجه می شود. دانوب در مسافت حدود 100 کیلومتر مرز اسلواکی بین مجارستان را تشکیل می دهد تا عازم مقصد بعدی اش شود.

بوداپست ، پایتخت مجارستان مانند وین همه چیز را مدیون دانوب است. بوداپست به مروارید دانوب شهرت دارد. در واقع، در گذشته دو شهر به نام های «بودا» و «پست» در دو سوی ساحل دانوب تاسیس شدند که بعدها به هم پیوسته و شهر واحد بوداپست را تشکیل دادند.

دانوب پس از گذر از خاک مجارستان وارد صربستان شده و پس از عبور از شهر نووی ساد به بلگراد ، چهارمین پایتخت مسیرش می رسد. محل تلاقی غرب و شرق اروپا. دانوب سپس به طرف جنوب تغییر مسیر داده و مرز بین صربستان و رومانی را تشکیل می دهد.

مسیر دانوب در زیبایی وسیع ترین دلتای اروپا میان رومانی و اوکراین و قبل از اینکه به دریای سیاه بریزد خاتمه می یابد. این دلتای 5000 کیلومتر مربعی به دلیل حیات وحش غنی اش جزو میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده است.

 

 

نقشه گوگل

مطالب بیشتر