رود فرات کربلا

رود فرات کربلا

فرات به معنی آب گوارا، رودخانه‌ای میباشد که از ترکیه سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از سوریه و عراق، به خلیج فارس منتهی میشود. واقعه کربلا در کنار این رود رخ داده است. در روایات، فضیلت‌هایی برای این رودخانه بیان شده است. فرات و دجله موجب شده‌اند در این منطقه، سرزمینی حاصل‌خیز شکل بگیرد که به بین النهرین مشهور است. این سرزمین از قدیمی‌ترین مراکز تمدن بشری بوده و در طول تاریخ، تمدن‌های متعددی در آن رشد کرده است برای مثال، بابِل، پایتخت قدیم کشور بابل، در ساحل فرات بنا شده بود.

واقعه عاشورا در حاشیه یکی از نهرهای منشعب شده از رودخانه فرات رخ داده است. امام حسین(ع) و یارانش درکربلا، در محرم سال 61 هجری قمری توسط نیروهای عبیدالله بن زیاد در محاصره قرار گرفتند. آنان آب را به روی اردوگاه امام حسین(ع) و اطفال و خیمه‌ها بستند. سپاه دشمن می‌خواست با قرار دادن سپاه امام حسین(ع) در مضیقه بی‌آبی، او را به تسلیم وادارد اما امام حسین (ع) تن به این تسلیم شدن نداد.

عباس بن علی(ع) که برای آوردن آب برای کودکان تشنه رفته بود، در کنار نهر علقمه دستانش قطع شد و به شهادت رسید. در فرهنگ شیعه، آب فرات همچون خاک کربلا، نمادی از حادثه عاشورا به شمار می‌آید. از این رو برداشتن کام نوزاد با آب فرات یا تربت حسینی، از روی تبرک رواج دارد.

مطالب بیشتر