زاغ بور

زاغ بور 

زاغ بور یا زاغ کویری پرنده‌ای از خانواده کلاغیان است ولی تفاوت‌های زیادی با دیگر خویشاوندانش یعنی کلاغ‌ها و زاغ‌ها دارد که از آن جمله می توان به زمین زی بودن آن اشاره کرد به ‌طوری‌که حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می‌دهد.

زاغ بور جزو آن دسته از پرندگانی است که فقط در ایران و آن هم در استانهای سمنان، یزد و به ویژه در خراسان جنوبی و شهرستان نهبندان زندگی می کند.

از زاغ بور به عنوان جواهر کمیاب و نادر کویر یاد می کنند ،همچنین این پرنده با زیبایی خاص خود یکی از قابلیتهای گردشگری طبیعت منطقه محسوب می شود.

این پرنده با 24 سانتیمتر طول دارای پاهای بلند و قوی برای دویدن تند و چابک میان ناهمواری ها و بوته‌زارها و نوک بلند و خمیده‌ی آن برای کندن و کاویدن زمین است.

پاهای بلند و قوی این پرنده برای دویدن تند و چابک میان ناهمواری ها و بوته‌زارها و نوک بلند و خمیده‌ی آن برای کندن و کاویدن زمین مناسب است.

با آن‌که این پرنده می‌تواند پرواز کند اما کم‌پرواز است و بیش‌تر ترجیح می‌دهد روی زمین بدود.

رنگ پر و بال آن نخودی مایل به قهوه ای، صورت کمرنگ تر و از قاعده منقار تا چشمها لکه سیاه رگه مانند و نیز لکه سیاه بزرگی در بالای سینه اش مشاهده می شود.

پاهای آن بلند و سیاه است و برای دویدن در بیابان تکامل یافته و در حقیقت بیشتر به هدهد و چکاوک هدهدی شبیه است.

این پرنده بسیار فریبنده و زرنگ و دمش را اندکی به صورت پره مانند نگه می دارد و بیشتر روی زمین راه رفته و به سرعت می دود تا از مقابل دیدگان پنهان شود.

این پرنده را در مناطق استپی، بیابانی، بیابانهای ماسه ای با گیاهان پراکنده و دشتهای پوشیده از گیاه قیچ می توان مشاهده کرد.

با آن‌که این پرنده می‌تواند پرواز کند اما کم‌پرواز است و بیش‌تر ترجیح می‌دهد روی زمین بدود.

زاغ بور در میان بوته های مختلف نظیر قیچ آشیانه می سازد و در اردیبهشت ماه حدود چهار تا شش تخم می گذارد، این پرنده از حشره ها و دانه های گیاهان تغذیه می کند.

پرنده شناسان آن را گونه ای بومی و آندمیک به شمار آورده و لقب «پرنده ملی ایران» را به آن نسبت داده اند.

این پرنده حشره خوار و دانه خوار وابستگی زیادی به گیاه ِ بوته‌ای ِ قیچ دارد و لانه ی خود را بر روی قیچ می‌سازد. زاغ بور قلمروطلب است و به ذخیره‌سازی غذا در زیر خاک اقدام می‌کند. معمولاً ترس زیادی از انسان ندارد ولی فاصله ایمنی را رعایت می‌کند.

مطالب بیشتر