ساعت بخار ونکوور

ساعت بخار 

ساعت بخار یکی از برجسته ترین جاذبه های ونکوور در کشور کانادا و استان بریتیش کلمبیا است. این ساعت در مجله گستاون و نزدیک ساحل این شهر است. این ساعت حدود 4 و نیم متر ارتفاع دارد، چهار گوش است و هر 15 دقیقه یک بار صدایی مانند سوت از آن خارج می شود . از بالای آن مانند قطارهای قدیمی بخار متساعد می شود ولی در واقع با بخار کار نمی کند.

این ساعت با نیروی گرانش به حرکت در می آمده و توپ های فولادی که در آن قرار دارند با نیروی وزن به سمت پایین حرکت کرده و چرخه ای را ایجاد می کنند که در نهایت عقربه های ساعت را به حرکت در می آورد. موتور بخار کوچکی نیز در پایین این قرار دارد که ساعت آنها را دوباره به بالا باز می گرداند. این موتور همچنین مسئولیت سوت ها و بخار خارج شده از ساعت را نیز را بر عهده دارد.

این ساعت در قرن 19 (1977) توسط «ریموند ساندرز»، ساعت‌ساز مشهور کانادایی، برای نصب در منطقه Gastown ساخته شد. ساندرس بعدها برای شهرهایی مانند «اوتارو» (Otaru) در ژاپن و «ویسلر» (Whistler)، «پورت» (Port) و «ایندیاناپولیس» (Indianapolis) در کانادا نیز ساعت‌های بخار دیگر ساخت.

اولین ساعت بخار دنیا توسط مردی انگلیسی به نام «جان اینشاو» در سال ۱۸۵۹ ساخته شد تا بتواند با کمک آن مشتری ها را جذب مغازه اش کند. «جان اینشاو» که قبلا ماشین آلات بخار برای راه آهن و کشتی ساخته بود ساعتی درست کرد که در آن بخارهای دیگ بخار به قطرات آب تصعید می شدند و در فواصل مشخص زمانی بر روی قاب ساعت می ریختند. ساخت این ساعت آنقدر بلندپروازانه بود که در نهایت مغازه او در اوایل دهه ۱۸۸۰ به تالار موسیقی تبدیل شد.

امروز تنها ۶ عدد از  ساعت بخار سالم در جهان وجود دارد که تمام آن‌ها تنها در بخش سوت از بخار استفاده کرده و در واقع با موتور الکتریکی کار می‌کنند.

مطالب بیشتر