عقاب سرسفید

عقاب سرسفید

عقاب سرسفید یا عقابِ گَر نوعی پرنده شکاری از گروه عقاب‌های دریایی و بومی آمریکای شمالی است. محدوده زندگی این پرندهٔ شکاری، آلاسکا، کانادا، تمام خاک اصلی ایالات متحده آمریکا و شمال مکزیک را در بر می‌گیرد.

این عقاب‌ها در نزدیکی پهنه‌های آبی وسیعی زندگی می‌کنند که هم ذخیره غذایی مناسبی داشته باشند و هم درختان کهنسالی برای اشیانه‌سازی وجود داشته باشد.

در اواخر قرن بیستم این پرنده در محدوده کشور آمریکا در خطر انقراض قرار گرفت در حالی که تعداد آن‌ها در آلاسکا و کانادا زیاد شده بود. در سال‌های بعد جمعیت عقاب‌های سرسفید در آمریکا افزایش یافت و در ۱۲ ژوئیه ۱۹۹۵ از فهرست حیوانات در معرض خطر انقراض خارج شد.

نام گَر را دلیل گر بودن این حیوان بر روی آن نگذاشته‌اند بلکه واژه bald در قدیم به معنای «سر سفید» بوده‌ است. عقاب‌های سرسفید در سن چهار تا پنج سالگی به بلوغ می‌رسند و صاحب پرهای قهوه‌ای با سر و دم سفید می‌شوند. رنگ و بال پرها در جنس نر و ماده مشابه است اما، مثل اغلب پرندگان شکاری دیگر، ماده‌ها از نرها بزرگترند. منقار آن‌ها بزرگ و زرد است و ماده‌ها منقار خمیده‌تری دارند.

عقاب سرسفید شکارچی فرصت‌طلبی است یعنی هرچند غذای اصلیش ماهی است اما با توجه به موقعیت از منابع تغذیه‌ای در دسترس دیگر خود نیز بهره می‌برد. عقاب دریایی دم‌سفید نزدیکترین خویشاوند عقاب سرسفید است که در اوراسیا زندگی می‌کند و نقش بوم‌شناختی مشابهی را در این منطقه ایفا می‌کند.

آنالاسکا ، شهر عقابها

آنالاسکا یکی از شهر های شمال کشور آمریکاست که حدود ۴۷۰۰ نفر در آن سکونت می کنند. مردم این شهر، محل زندگی شان را با بیش از ۶۰۰ عقاب سر سفید آمریکایی به اشتراک گذاشته اند. این موضوع در نگاه اول، موضوعی زیبا و شبیه به داستان های شهر های رویایی پریان است، ولی در واقعیت زندگی با این شکارچیان بزرگ جثه در یک مکان، مشکلات زیادی را نیز به همراه دارد.

این پرندگان به همان اندازه کبوترهای نیویورک آزاردهنده هستند. اول فکر می‌کنید که شاید هواپیمایی از فراز آسمان در حال عبور است، ولی بعد متوجه می‌شوید که این‌ها عقاب‌های سرسفید هستند! همانطور که شاید شما در شهرتان با مشکل موش‌ها در کوچه‌ها، کبوترها در پیاده‌روها یا هجوم ملخ‌ها دست و پنجه نرم ‌کنید، آنالاسکا درگیر مشکل عقاب‌ها است.

 

مطالب بیشتر