محله چینی‌ها در لندن

محله چینی‌ها در لندن 

محله چینی‌ها در لندن ، در دل منطقه‌ی منطقه‌ی پرجنب‌وجوش وست اِند (West End) لندن واقع شده اما هیچ شباهتی به لندن ندارد . درواقع، پرسه زدن در این خیابان‌ها تصور یکی از مناطق آسیای شرقی دست خواهد داد .

از متفاوت‌ترین مناطق شهر که حال و هوای سنتی شهرهای آسیایی را در قلب یک شهر مدرن اروپایی حفظ کرده است . این محله‌‌ ، دارای بیش از ۸۰ کافه، بار و رستوران آسیایی همراه با انواع فروشگاه‌های محصولات غذایی، نانوایی‌، سوغاتی‌فروشی و حتی متخصصین رفلکسولوژی (reflexology) و طب سنتی چینی است . 

محله‌ی چینی‌ها، بخشی از منطقه‌ی وست اند (West End) نیز محسوب می‌شود و از لحاظ جغرافیایی از سمت شمال به خیابان شفتِسبری (Shaftesbury Avenue)، از غرب به خیابان روپرت (Rupert)، از شرق به تقاطع چارینگ (Charing Cross Road) و از جنوب به میدان لستر (Leicester Square) منتهی می‌شود. مهم‌ترین خیابان این محله، خیابان جرارد (Gerrard Street) است که از میان آن می‌گذرد.

نقش مهمی را کارگران چینی شرکت ایست ایندیا ،که در کنار بندرگاه‌ها ساکن شدند ، در ایجاد اجتماع چینی‌ها در اواخر قرن نوزدهم ایفا کردند . اما با کاهش حمل‌ونقل‌های دریایی و ویرانی‌های گسترده‌‌‌ در طول جنگ جهانی از رشد و محبوبیت محله‌ی چینی‌ها در ایست اند کاسته شد و این روند تا نیمه‌ی قرن بیستم ادامه داشت.

در دهه‌ی ۱۹۵۰، آنچه به نام محله‌ی چینی‌ها می‌شناسیم، با بازگشایی چندین رستوران چینی در منطقه‌ی وست اند شکل گرفت. پیش از آمدن چینی‌ها به این منطقه‌، هوگونت‌های فرانسوی و مهاجرینی از کشور مالت در آن سکونت داشتند. با افزوده شدن مشاغل و کسب‌وکارهای مختلف تا دهه‌ی ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، این محله رفته‌رفته به کانون فرهنگ چینی‌ در لندن تبدیل شد.

محله‌ی چینی‌ها در نزدیکی جاذبه‌های برجسته‌ای نظیر میدان لستر، تئاتر لندن و خیابان پرجنب‌وجوش سوهو (Soho) قرار دارد. موقعیت مرکزی این محله باعث شده است تا بتوان با هر نوع سیستم حمل‌ونقل عمومی به آن دسترسی پیدا کرد.

نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به اینجا شامل ایستگاه میدان لستر و میدان پیکادلی می‌شود که به خطوط پیکادلی، نورترن (‌ Northern) و بیکرلو تیوب (Bakerloo Tube) ارتباط دارند. اتوبوس‌های زیادی این محله‌ را به دیگر نقاط لندن ارتباط می‌دهند و تاکسی‌ تقریباً در همه جای منطقه یافت می‌شود.

از آنجایی‌که محله‌ی چینی‌ها، ناحیه‌ی نسبتاً کوچکی است و خیابان‌ها هم برای پیاده‌روی مناسب هستند، مسیرهای اتوبوس‌رانی زیادی در اطراف محله‌ی چینی‌ها وجود دارند اما از داخل آن نمی‌گذرند. همچنین تردد تاکسی‌‌ و خودرو در برخی خیابان‌های این ناحیه با محدودیت روبه‌رو است.

مطالب بیشتر