مدرسه عبدالعزیز خان

مدرسه عبدالعزیز خان

مدرسه عبدالعزیز خان در سال ۱۶۵۲ بنا شد و معماری ای بینظیر در بخارا میباشد که بهترین تزئینات هنری را میتوانید در این بنا مشاهده کنید. لازم به ذکر است که عبدالعزیز خان یکی از امیران سلسله اشترخانی بود.

بنای مدرسه عبدالعزیز خان در معماری آسیای میانه بسیار برجسته میباشد. بر خلاف سایر مدرسه های موجود در بخارا که خیلی ساده بودند،‌ مدرسه عبدالعزیز خان دکور و تزئینات بسیار شیک رنگارنگی داشته است و حتی تصاویری از اژدها های چینی روی آن نقش بسته است. مدرسه هم در جزئیات داخلی هم در تزئینات نما، با دیگر مدارس بخارا تفاوت دارد. رنگ بندی کاشی‌ها ترکیب زیبای بینظیری از نقوش نارنجی، طلایی، آبی آسمانی، سبز پسته‌ای و سفید میباشد. اگر از آرامگاه امیر اسماعیل سامانی چشم پوشی کنم، چشم نوازترین بنای بخارا، این مدرسه میباشد.

ظاهرا سردر ورودی این مدرسه با پرندگانی تزئین شده بوده است که به سوی خورشید در پرواز بوده اند که با از بین رفتن طرح اصلی در چند سال اخیر، جایگزین آن طرح خوش رنگی شده که در نوع خودش شاهکاری شگفت انگیز به شمار میرود. مدرسه، چهار ایوان و دو طبقه دارد. دور تا دور حیاط، با حجره‌ها محصور شده است. یک مسجد در هسته مرکزی بنا به چشم می‌خورد که محراب و سقف زیبا خیره کننده ای دارد که تخریب شده است.

نقشه گوگل