مرقد مختار ثقفی

مرقد مختار ثقفی

مرقد مختار ثقفی در کوفه در شهر نجف قرار گرفته است. پس از شهادت مختار توسط مصعب بن زبیر، جسد پاک او در دیوار قصر الاماره نزدیک مسجد دفن شده است. این قبر پنهان ماند تا اینکه آیت‌الله العظمی سید مهدی بحر العلوم در زمان خود به جستجو و آشنایی با آثار و محراب‌های مسجد پرداخت. سید در آن زمان ترجیح داد مسجد کوفه با خاک پاک مدفون شود. چون زمین مسجد پائین تر از دیگر سرزمین های منطقه بود و در نتیجه آب های سطحی درآن جریان پیدا میکرد.

پیرو دستور آیت الله بحر العلوم، زمین مسجد کوفه که عمق آن مساوی مقام پیامبر وخانه حضرت نوح بود، با خاک پاک پرشد تا از آلودگی‌ها در امان نگه داشته شود. در جای همان محراب‌ها بر روی خاک، محراب‌های جدید ساخته شد همانگونه که اکنون هم نمایان میباشد. در زمان بررسی‌ها و جستجوی آثار مسجد که از طرف سید و جمعی از علما صورت گرفت.

سید، قبر شریف پنهان شده‌ای را پیدا کرد و جایگاه آن قبر انتهای راه رو در زیر زمین و به طرف خارج مسجد به سمت قصر الاماره بود و بر آن قبر سنگی یافتند که بر آن اسم و لقب مختار نوشته شده بود. پس از یافتن قبر (محسن الحاج عبود شلاش) ساختن حرم جدید و بزرگی برای مختار را بر عهده گرفت.

مطالب بیشتر