مسجد حسن ثانی کازابلانکا

مسجد حسن ثانی کازابلانکا

مسجد حسن ثانی در شهر کازابلانکا یا دارالبیضاء در کشور مراکش یا مغرب اسلامی قرار دارد. این مسجد که به لحاظ بزرگی و وسعت بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی قرار دارد، در ساحل شهر کازابلانکا و بخشی از آن بر روی آب قرار گرفته است. این مسجد با کمکهای مردمی ساخته شده است. ساخت مسجد حسن دوم در سال ۱۹۸۷ آغاز گردید و در سال ۱۹۹۳ پایان یافت تا به مناسبت شصتمین سال تولد حسن دوم (پادشاه مراکش) افتتاح شود.

حسن ثانی، شاه مراکش متوجه شد که در شهر کازابلانکا کمبود ساختمان و بنای تاریخی و هنری به شدت احساس می شود. کازابلانکا مملو از ساختمان های مسکونی، آپارتمان ها و ادارات بود، اما آثار فرهنگی و هنری بسیار کمی در آن وجود داشت. بنابراین تصمیم گرفته شد بنایی آن چنان باعظمت ساخته شود که باعث جذب گردشگران سرتاسر دنیا به این شهر شود. این مسجد به مهم ترین جاذبه گردشگری کازابلانکا تبدیل شده است و این تلاش های حسن ثانی به ثمر نشست. مسجد حسن ثانی بزرگ ترین مسجد مراکش و هفتمین مسجد در سرتاسر جهان است.

حسن ثانی در جایی اینطور نقل کرده است : « آرزو دارم بنایی باعظمت و باشکوه ساخته شود که تا همیشه ماندگار باشد…دوست دارم ساختمان این مسجد روی آب ساخته شود، چرا که عرش خدا بر آب قرار دارد. به این ترتیب، نمازگزاران می توانند زیر سقف آسمان و روی دریا و اقیانوس به عبادت پروردگار بپردازند.»

مناره مسجد حسن ثانی به نماد شهر کازابلانکا نیز تبدیل شده است. نورهایی از بالای مناره به سمت مکه ساطع می شود تا سمت و سوی نیایش را مشخص کند. هنرمندان و صنعتگران از تمام شهرهای اطراف به مقر سلطنت آمدند و با حکاکی و تراش ۵۳۰۰۰ متر مربع چوب و کنار هم چیدن ۱۰۰۰۰ متر مربع کاشی زلیج (zellige) یکی از منحصربفردترین بناهای جهان را به وجود آوردند

نقشه گوگل

مطالب بیشتر