مسجد شیخ طوسی

مسجد شیخ طوسی

مسجد شیخ طوسی (جامع الشیخ الطوسی) از مشهورترین و قدیمی‌ترین مساجد شهر نجف، همچنین محل دفن شیخ طوسی (درگذشت 40 ه‍.ق) میباشد. این مسجد در نزدیکی حرم امیرالمؤمنین واقع شده است که از گذشته محل برگزاری دروس حوزه علمیه نجف بوده و بارها مرمت و بازسازی شده است.

این مسجد در واقع خانه شیخ طوسی بوده است. وی پس از حمله به منزل و آتش زدن کتابخانه‌اش در بغداد، به نجف پناه آورد و در مکانی در نزدیکی حرم امام علی ساکن شد. خانه او محل تدریس و تألیف بود تا این که پس از وفات شیخ بر طبق وصیت او، به محل دفنش و سپس به مسجد تبدیل شد.

این مسجد در شمال حرم امام علی قرار دارد که خیابان منتهی به صحن حرم “شارع الطوسی” نام گرفته است. عمده فضای مسجد را شبستانی سرپوشیده فرا گرفته و بخش شمالی مسجد، آرامگاه شیخ طوسی است. صحن مسجد هم مقبره خانوادگی آل بحرالعلوم میباشد که قبر سید محمدمهدی بحرالعلوم (متوفای 1212 ه‍.ق) و فرزندان او در آنجاست. این مسجد به علت قدمت و احداث خیابان، چندین بار مرمت و بازسازی شده است.

این مکان از زمان حضور شیخ طوسی و پس از آن، همواره یکی از مراکز تدریس حوزه نجف به شمار می‌رفته و عالمانی نظیر آخوند خراسانی و سید محمدباقر صدر، آن را محل درس خویش قرار داده بودند.

مطالب بیشتر