مسجد هندی نجف

مسجد هندی نجف

مسجد هندی یا جامعُ الهِنْدی از مساجد شهر نجف و از مراکز تدریس در حوزه علمیه میباشد که در کنار کتابخانه آیت‌ الله حکیم قرار دارد. این مسجد که علاوه بر نماز جماعت، مراسم عزاداری محرم هر ساله در آن برگزار می‌شود. این مسجد در سال 1323 ه‍.ق بازسازی شد و سید محسن حکیم ساختمان آن را توسعه داد. این مسجد به نام‌های دیگری چون “الحمام” و “القیساریه” نیز شهرت دارد.

تاریخ بنیان‌گذاری این مسجد به اوایل قرن سیزدهم قمری به دوران شیخ حسین نجف باز می‌گردد اما شکل کنونی آن مربوط به سال 1323 ه‍.ق میباشد. علت نامگذاری آن به “هندی” و نام‌هایی همچون “الحمام” و “القیساریه” به خانواده‌ای از کشور هند اشاره دارد. این خانواده یکی از ثروتمندترین خانواده‌های شهر نجف بود و نام (خان محمد هندی) به عنوان مرمت کننده این مسجد که به وسیع‌تر شدن آن انجامید، نیز ذکر شده است.

مسجد جامع هندی در طول تاریخ خود به عنوان مدرسه‌ای دینی شناخته شده و بر منبر آن بسیاری از فرهیختگان این شهر و اساتید حوزه علمیه نجف نشسته‌اند. نمازهای جماعت فراوانی به امامت بزرگان خاندان‌های نجف همانند (شیخ حسن، شیخ جواد، شیخ محمد، شیخ طه) و امام‌خمینی برگزار شده است و شخصیت‌هایی همچون شیخ محمد رضا طالقانی و شیخ باقر قمی نجفی در آن نماز به جا آورده‌اند.

مطالب بیشتر