مسجد پوترا

مسجد پوترا | Putra Mosque 

مسجد پوترا ، یکی از زیباترین مساجد دنیاست. مسجد پوترا در مالزی واقع شده  که با رنگ های صورتی، فیروزه ای، زرد، سبز و …  زیبای آن صد چندان شده است.

شاید تصورتان از مسجد بنایی باشد با گنبد و گلدسته های کاشی کاری شده به رنگ آبی فیروزه ای، زرد، سبز و … و یا بنایی کهن با دیوارهای خشتی و گِلی، اما مسجد پوترا همه ی قید و بندهای ذهنیتان را می شکند، اینجا همه چیز صورتی است. این مسجد صورتی رنگ و فوق العاده، با آب های دریاچه پوتراجایا در مرکز شهر کوالالامپور احاطه شده و تنها از یک سو به خشکی راه دارد. حدودا سه چهارم این مسجد در دریاچه گسترش یافته و ساخته شده به همین دلیل از دور که نگاه می کنی، گویی مسجدی میان آب قرار دارد. رنگ صورتی بنا در آب های درخشان دریاچه ی پوتراجایا منعکس می شود و منظره ی بسیار زیبایی را پدید می آورد که می تواند بینندگان را ساعت ها محو خود کند.

مسجد پوترا به افتخار اولین نخست وزیر مالزی تانکو عبدالرحمان پوترا الحاج، پوترا نامیده شده و یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری نزد مسافران و همچنین ساکنان مالزی است.

 

با نزدیک شدن به مسجد پوترا احساس عجیبی را تجربه می کنید، حسی روحانی به همراه شگفتی از معماری شاخص و زیبای آن. پوترا گنبدی گرانیتی دارد به رنگ گل رز… این مسجد که مساحتی در حدود ۱.۳۷ هکتار دارد، می تواند نزدیک به ۱۵۰۰۰ نمازگزار را همزمان در خود جای دهد.

نکته ای که این مسجد را منحصر به فرد کرده معماری و رنگ های به کار رفته در آن است و بخش های مختلف آن تفاوت چندانی با مساجدی که در ایران می بینیم، ندارند. می توان ساختمان پوترا را به سه بخش مجزا تقسیم کرد؛ شبستان ( سالن نمازگزاران )، حیاط یا صحن مسجد و اتاق هایی برای امور آموزشی و برپایی کلاس های دینی.

ساخت مسجد پوترا  در سال ۱۹۹۷ میلادی آغاز و در نهایت بعد از دو سال در سال ۱۹۹۹ به پایان رسید.

چرا مسجد پوترا مالزی؟

 – از محبوب ترین مساجد نزد گردشگران مسلمان و غیر مسلمان مالزی.

– یکی از مدرن ترین مساجد دنیا است.

– دانستن همین که به این مسجد، لقب مسجد صورتی داده اند، خود جذاب و هیجان انگیز است.

– این مسجد معماری فوق العاده و چشم نوازی دارد.

نقشه گوگل

مطالب بیشتر