مقام هود و صالح

مقام هود و صالح

مقام هود و صالح از مقابر معلوم‌ و مقام‌هاي‌ مشهور در نجف‌ اشرف‌ مي‌باشد. حرم دو پیامبر الهی حضرت هود و حضرت صالح علیهما السلام را که در قبرستان “وادی السلام” قرار گرفته است. ابتدا محل دفن و مزار حضرت هود و صالح پيغمبر(ع) معلوم و مشخص نبود.

تا اين كه سيد بحرالعلوم رحمه اللّه در وادى السلام نجف اشرف فرمود: اين جا را حفر كنيد و حفر كردند. لوحى ظاهر شد كه بر روى آن نوشته شده بود: «هذا قَبْرُ هُودٍ وَ صالحٍ» اين قبر حضرت هودپیامبر و صالح عليهم‌السلام میباشد. بر طاق‌ گنبد سبز حضرت هود پیامبر و صالح علیهم السلام نوشته‌ شده: «اولين‌ سايباني‌ كه‌ بر فراز قبور مطهر هود و صالح‌ ساخته‌ شد، به‌ فرمان‌ سيد بحرالعلوم‌ (متوفي‌ 1212 ه‍.ق) بود».

چنان‌كه‌ نخستين‌ ضريح‌ چوبي‌ نيز توسط‌ ايشان‌ تهيه‌ و نصب‌ شد، آن‌گاه‌ يكي‌ از افراد خيّر گنبد آن‌ را با كاشي‌ تزيين‌ نمود. وجود داشتن قبر این دو پیامبر در قبرستان وادی السلام دلیلی است بر این که پیکر این پیامبران از راه های دوری به نجف اشرف منتقل شده است و علت آن به پاکی و نیکویی و اهمیت دار شمردن این زمین از زمان قدیم بازمی گردد. چنانچه ساکنان مناطق دوردست به نقل پیکرهای خویش به این شهر مقدس وصیت می نمودند. مانند منتقل شدن پیکر عبدالصالح الیمانی در زمان خلافت امام علی علیه السلام که از یمن به نجف اشرف انتقال یافت. تا فرصت دفن شدن در آن مکان مبارک را از دست ندهد.

مطالب بیشتر