مناره کلان

مناره کلان

مناره کلان با 46.5 متر ارتفاع، از بلندترین ساختمان های شهر بخارا و کشور ازبکستان میباشد که در سال 1127 میلادی بر بقایای ساختمان قبلی مسجد بنا شده است.این مناره یکی از برجسته ترین نشانه های این شهر است. گفتنی است که مسجد جامع کلان را قبل از این تاریخ یکی دوبار تجدید مرمت کرده بودند. یک معبر باریک، مسجد را به ورودی مناره متصل میسازد و خود مناره دارای راه پلهای دواری میباشد. این مناره از دور به شکل فانوس زیبایی غرق در نور به نظر میرسد و دارای دیدی وسیع بر تمامی شهر و مناطق جانبی آن است. صدای اذان از این مناره در فواصل دور شنیده میشود. 

این مناره در بخش شرقی این قرار گرفته است و تاریخ ساخت آن به قرن یازدهم بر میگردد. کارکرد اصلی این بنا نشان دادن راه به زائران مسلمان بود. ولی بعد ها مناره کالیان تبدیل به یک برج دیدبانی شد و از طریق آن مراقب حمله و نزدیک شدن دشمنان بودند.در دوران جنگ به عنوان پست دیده بانی مورد استفاده قرار میگرفته است.

تزیین دیواره خارجی مناره بسیار خارق العاده است. طرحهای تزیین به صورت ردیف هايی شامل آجر پخته حتی یک بار هم تکرار نشده اند. این امر که تزئینات به صورت حلقه های مرتب شده است باعث شده که تنظیم قطعات تشکیل دهنده با ظرافت صورت گیرد و بر دور تا دور مناره حلقه زند. تاریخ بنای مناره در نیمه راه دیواره خارجی بر روی قطعات سفالین حک شده است. مناره کلان سمبلی است از قدرت اسلامی حاکم بر شهر بخارا و ایمان دینی و عظمت تمدن پر عظمت اسلامی و ابدی شهری که همواره یکی از مهمترین مراکز اسلامی بوده است و خواهد بود. 

نقشه گوگل

مطالب بیشتر