میدان باستیل پاریس

میدان باستیل

میدان باستیل پاریس یکی از معروف‌ترین میدان‌های پاریس، پایتخت فرانسه است و نام خود را از قلعه‌ای به همین که در این میدان واقع شده اخذ کرده است.

این میدان با 150 متر عرض و 215 متر طول یکی از میدانهای بزرگ پاریس نیز هست و در طول تاریخ شاهد رخدادهای تاریخی مهمی بوده است.

در حال حاضر نیز این میدان همواره محل تجمع‌های مردمی و واکشن‌های عمومی است. « اپرای باستیل» و « ستون جولای» دو بنای تاریخی هستند که در این میدان قرار گرفته‌اند.

در مرکز میدان باستیل، ستون ۵۱ متری ژوئیه (Juillet) قرار دارد که در بالای آن پیکری از طلا وجود دارد که نماد آزادی است. این بنای تاریخی، انقلاب جولای ۱۸۳۰ را به تصویر می‌کشد که شاه چارلز دهم را سرنگون کرد و لویی فیلیپ را به قدرت رساند. چهار خروس فرانسوی و یک شیر روی پایه‌ی ستون کنده‌کاری شده‌اند که نماد مردم آزاد فرانسه هستند.

تاریخچه

همانطور که گفته شد قلعه باستایل ، عامل نامگذاری این میدان بوده است. این قلعه در زمان «شارل پنجم» طی سال 1370 تا 1383 میلادی، بعد از شکست فرانسه از انگلیس در سده 13 میلادی چون فرانسه نیاز به دفاع از داشت و با هدف مقابله با حملات دشمنان فرانسه بنا شد.

در زمان ساخت ارتفاع برجهای آن 22 متر بودند و طی 4 قرن این قلعه پا بربود تا اینکه در قرن 17 ، آن را به زندان تغییر کاربری دادند . در این زمان که «کاردینال دیشایو»، بر فرانسه حکومت می کردند دشمنان خود را به این زندان می فرستاد و افرادی مانند ولتر و فوکو در آن حبس کشیده اند. با این وجود چون تعداد زندانیان این قلعه کم بود، رفتار بهتری نیز با افراد محبوس داشتند.

 

مطالب بیشتر