میدان شالته پاریس

میدان شالته 

میدان شاتله پاریس یکی از میادین عمومی پایتخت فرانسه است که در بخش راست رود سن واقع شده و مرز بین حوزه اول و چهارم را تعیین می کند.

این میدان در انتهای شمالی Pont au Change قرار دارد، پلی که Île de la Cité را در نزدیکی Palais de Justice و Conciergerie را به هم متصل می کند.

در این میدان دو ساختمان تئاتر مشهور پاریس نیز وجود دارد که یکی در این میدان بزرگ است و قدمت آن به قرن نوزدهم برمی‌گردد و در آن اجراهای اپرا و کنسرت‌های موسیقی کلاسیک برپا می‌شود و دیگری تئاتر شهر یکی از بناهای قدیمی پاریس است و در آن کنسرت‌های موسیقی و باله برگزار می‌شود.

اما جاذبه های این میدان فقط ساختمانهای تئاتر آن نیستند بلکه مناظر اطراف آن نیز دیدنی هستند از جمله پارک کوچکی که در آن برج سن ژاک قرار دارد و طی سالهای 1508 تا 1522 بنا شده است. معماری این برج سبک گوتیک است و تنها اثر بجهی مانده از زمان سن ژاک است.

نام این میدان از قلعه ای در نزدیکی آن گرفته شده و در انتهای شمالی Pont au Change قرار داشت. این قلعه شامل چند دفتر و زندان بود تا اینکه در سال 10 – 1802 تخریب شد.

در مرکز این میدان Fontaine du Palmier, قرار دارد که سال 1806 توسط François-Jean Bralle معمار فرانسوی به پاس موفقیت فرانسوی ها در یک نبرد بنا شده است.

 

مطالب بیشتر