وادی رم اردن

وادی رم اردن

بیابان وادی رم اردن (Wadi Rum) در یک کلمه با شکوه است… تی. ای. لورنس، باستان‌شناس بریتانیایی و افسر ارتشی که فیلم «لورنس عربستان» (۱۹۶۲) با الهام از زندگی وی ساخته شد، بیابان وادی رم را این‌گونه توصیف کرد: «وسیع، پرطنین و الهی».

با نزدیک شدن به کوه‌های باد زده‌ی بزرگ‌ترین کویر اردن که پوشیده از شن‌ها و ماسه‌های نارنجی سوخته هستند، به راحتی می‌توان منظور او را درک کرد. چشم‌انداز اینجا مانند هیچ کجای این دنیا نیست.

بنابراین شاید شگفت‌آور نباشد که هتلی در وادی رم شرایطی را برای کسب تجربه‌ای ممتاز و «مریخی-گونه» (The Martian: «مریخی» نام فیلم علمی تخیلی آمریکایی به کارگردانی ریدلی اسکات) در قلب این صحرا فراهم کرده است تا کاربران احساس کنند که در سیاره‌ی سرخ فرود آمده‌اند.

وادی رم که با نام دره ماه نیز شناخته می‌شود در ۶۰ کیلومتری شرق عقبه قرار دارد و بزرگترین وادی در اردن است . نام رم احتمالاً از زبان آرامی گرفته شده و به معنی بالا یا بالاتر است .

این بیابان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در اردن است. ماسه‌سنگ‌هایی به شکل سطح ماه با طیفی از رنگ‌های قرمز، پهنای وسیع وادی و ماسه‌های نارنجی رنگ، همه و همه از جذابیت‌های این پهنه‌ی وسیع زمین هستند. با ۷۴ هزار هکتار مساحت، وجود سنگ‌نگاره‌ها، کتیبه‌ها و بقایای باستان‌شناسی از سکونت انسان‌ها در ۱۲ هزار سال قبل در این منطقه نشان دارند.

ارتفاع این وادی از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است . در این مکان آثاری از انسان‌ها و فرهنگ‌های پیش از تاریخ از جمله مردم نبطی شامل نقاشی‌های روی سنگ ، پرستشگاه و سنگ‌ نگاره به جا مانده‌است . این مکان در سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید . وادی رم در کنار “شهر سنگی پترا” و “شهر ساحلی عقبه” ضلع سوم مثلث طلایی گردشگری اردن را تشکیل دهد .

در حال حاضر، این کویر در حدود ۱۶۲ کمپ به صورت چادر دارد که بیشتر آن‌ها متعلق به «بادیه‌نشینان» محلی است؛ آن‌ها گروهی از اعراب عشایری هستند که در بیابان زندگی می‌کنند. فقط پنج عدد از آن کمپ‌ها، از جمله کمپ شهر خورشید، خدماتی مثل یک هتل ارا‌ئه می‌دهند.

 

 

مطالب بیشتر