پارک رادی مانور

پارک رادی مانور

پارک رادی مانور در منطقه ای معروف به حومه تارتو در استونی بود. مانور و پارک رادی مانور خانه ای برای خانواده نجیب لیپارت بودند که جمع آوری کننده هنرهای قابل توجهی بودند. خانواده دور شدند و ساختمانها در موزه ملی استونی قرار داشتند تا اینکه در طی جنگ جهانی دوم منهور نابود شد. بخشی از این زمینه ها به میدان هوایی رادی تبدیل شد که پنجاه سال به عنوان یک پایگاه مخفی بمب افکن شوروی مورد استفاده قرار گرفت. امروز این پارک باز است ، برخی از ساختمانها در حال استفاده از این موزه هستند و برای ایجاد یک ساختمان موزه جدید در اینجا برنامه ریزی شده است.محل اصلی در قرون وسطی تأسیس شده است. نقشه های پارک رادی مانور حداقل به اواسط قرن 18 میلادی باز می گردد. این زمینه‌ها توسط معمار منظر آلمانی پیتر جوزف لنه طراحی شده است. خود این مانور در سال 1783 تاسیس شد. این باغها توسط ماریا فجرورونا که همسر دوم پل اول روسیه بود تحسین می شد.

دوران طلایی رعد زمانی بود که خانواده لیپارت در آنجا بودند. آنها یک خانواده نجیب بودند که به روشنفکران محلی و به ویژه در هنر علاقه نشان می دادند. کارل ادوارد فون لیپارت مجموعه بزرگی از نقاشی ها و گرافیک ها را ساخت که هنوز هم متعلق به موزه ملی استونی است. پسرش ارنست فردریش فون لیپارت در سال 1860 به همراه پدرش از رادی دور شدند. آنها هر دو از سال 1862 در فلورانس زندگی می کردند. پدر و پسر در سال 1873 تبعید شدند و ارنست بعداً به روسیه نقل مکان کرد و در آنجا او همچنان به نقاشی و آمیخته با اشراف روسی پرداخت.

در اواخر قرن بیستم این عمارت در معرض ساختمان غیرمتعارف قرار گرفت. خانواده لیپهارت در طول جنگ جهانی اول از کشور گریختند و انقلاب روسیه از آغاز فروش بخش با ارزش تر مجموعه هنری در كپنهاگ در سال 1920 خبر داد. عمارت توسط دانشگاه تارتو بدست آمد. ساختمانها از سال 1922 موزه ملی استونی را در خود جای داده بودند. این اقدام جسورانه ای بود که خانواده لیپارت از اشرافی های آلمانی بالتیک توسط استونی های محلی به عنوان “از نظر عقیدتی و فرهنگی قیام می کردند” تلقی می شدند. با وجود این موزه محبوب بود و زمین ها به محلی برای تفریح ​​تبدیل شدند. مانور در حمله تارتو در سال 1944 هنگامی که در اثر یورش بمباران آتش گرفت ، منهدم شد

در سال 1940 ، 100 هکتار برای ایجاد یک فرودگاه روسی لازم بود. این فرودگاه به مدت پنجاه سال به پایگاه اصلی بمب افکن شوروی تبدیل شد. پنهان کاری فرودگاه هوایی به این معنی بود که اجازه ورود خارجی ها به این شهر را نمی داد. بیش از 100 بمب افکن در اینجا مستقر شدند و آن را به بزرگترین میدان هوایی بالتیک تبدیل کردند. این بدان معنی بود که مجموعه موزه باید در مکانهایی مانند کلیساهای شهر ذخیره شود. این فرودگاه هنوز هم به عنوان یادآوری کننده بودن استونی توسط نیروهای اتحاد جماهیر شوروی دیده می شود.

امروزه موزه ملی استونی دارای ساختمان هایی برای نگهداری در Raadi است و خانه یخی و گیت خانه بازسازی شده است. این موزه در نظر دارد ساختمانهای جدیدی را در اینجا بسازد و برای شناسایی یک طراحی برنده ، یک مسابقه معماری را ترتیب داده است. این انتخاب طراحی در سال 2006 انجام شد. برنده طراحی چند طبقه یک ملی ، میراث تاریخچه Raadi Manor را حفظ خواهد کرد. ساختمان جدید نزدیک به 34000 متر مربع خواهد بود و موزه ، امکانات کنفرانس و سینما را در خود جای داده است. ساختمان ممکن است قبل از سال 2015 شروع شود. این پارک در حال حاضر برای عموم آزاد است.

منبع : ویکی پدیا

 

مطالب بیشتر