پارک ملی آگتلک دبرسن

پارک ملی آگتلک دبرسن

پارک ملی آگتلک دبرسن ، یک پارک ملی در مجارستان شمالی ، در منطقه Agttelek کارست است . مهمترین ارزش های پارک ملی ، سازندهای سطحی ویژه و غارها در این منظر آهکی است .

این پارک Aggtelek National Park از 280 غار با اندازه های مختلف تشکیل شده است.  این مساحت در مجموع 198.92 کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می دهد که 39.22 کیلومتر مربع تحت حفاظت بیشتری قرار دارند .

بزرگترین غار استالاکتیت اروپا در این منطقه از مجارستان  واقع شده است. غار بارادلا (26 کیلومتر طول ، از آن 8 کیلومتر در اسلواکی ، با نام دومیکا معروف است). چندین غار دارای ویژگی های مختلفی هستند . به عنوان مثال ، غار صلح یک آسایشگاه دارد که به معالجه افراد مبتلا به آسم کمک می کند .

پارک ملی آگتلهک احتمالاً اولین پارک ملی است که تا به حال به آن سفر کرده ام . من یک کودک کوچک بودم که به همراه والدینم از غار معروف بارادلا دیدن کردم و در تالارهای غول پیکر تزئین شده با سازندهای بسیار زیبا از قطرات سنگی احساس خیلی ریز و درشتی کردم . بعداً این اولین پارک ملی مجارستان بود که ما به همراه Csaba از آن بازدید کردیم . برخی از تالارها هنوز غول پیکر به نظر می رسید و همه آنها حیرت انگیز بودند .

این منطقه کارستی بین مجارستان و اسلواکی مشترک است و 712 غار Aggtelek کارست و اسلواکی کارست بخشی از میراث جهانی یونسکو از سال 1995 به شمار می روند . بالای 700 غار اکثر آنها را نمی توان بازدید کرد اما موارد جالب توجهی وجود دارد که می توانید در تورهای با راهنمای بازدید از آنها بازدید کنید . و این منطقه کارست جایی است که پارک ملی آگتلهک در سال 1985 تاسیس شد .

مطالب بیشتر