پارک ملی بمو

پارک ملی بمو

پارک ملی بمو با ۴۸ هزار هکتار وسعت، یکی از مناطق چهارگانه طبیعی در استان فارس است. این درحالی است که استان فارس و مشخصا شهر شیراز فقط به عنوان شهر و استانی با آثار تاریخی و شعرایش شناخته شده حال آنکه مشاهده حیات وحش فارس یکی از سرگرمی‌های بسیاری از گردشگرانی است که این استان را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند و شما اگر دوست دارید معنای حیات وحش حیرت انگیز این استان را با تمام وجودتان لمس کنید، کافی است سری به پارک ملی بمو بزنید.

این پارک با ۴۸ هکتار وسعت،  نام خود را از کوه بمو گرفته‌ است. محدوده‌ فعلی‌ پارک‌ ملی‌ بمو در سال‌ ۱۳۴۱ تحت‌ عنوان‌ منطقه‌ شکار ممنوع‌ با وسعتی‌ حدود ۱۰۰ هزار هکتار توسط کانون‌ شکار ایجاد شد و در سال‌ ۱۳۴۶ پس‌ از تشکیل‌ سازمان‌ شکاربانی‌ و نظارت‌ بر صید، منطقه‌ شکار ممنوع‌ به‌ منطقه‌ حفاظت‌‌شده‌ و سپس‌ به‌ پارک‌ وحش‌ بمو تغییر نام‌ داد. سرانجام در سال‌ ۱۳۵۴ با ایجاد سازمان‌ حفاظت‌ محیط زیست‌، این‌ منطقه‌ به‌ پارک‌ ملی‌ بمو تغییر نام داد. با ۱۱۲ گونه جانوری این پارک شامل ۶۹ گونه پرنده، ۲۱ گونه پستاندار، ۱۹ گونه خزنده و ۳ گونه دو زیست می‌شود .

در زیستگاه طبیعی بمو، علاوه بر پلنگ، پستاندارانی از جمله، آهو، قوچ و میش، بز و پازن و پرندگانی همچون عقاب طلایی زندگی می‌کنند و کفتار، گربه جنگلی، گربه وحشی و جغد کوچک و شاه بوف از دیگر حیوانات این منطقه هستند.

پرتگاه ها، صخره ها، دره‌های عمیق و منظره‌های ویژه کوهستانی که به واسطه توپوگرافی منطقه به وجود آمده اند، پارک ملی بمو را به عنوان یک ژئو پارک نیز معرفی می‌کند.

مطالب بیشتر