پارک ملی یلواستون

پارک ملی یلواستون

پارک ملی یلواستون یکی از جاذبه‌های طبیعی ایالات متحده آمریکاست که در سه ایالت وایمینگتون، مونتانا و آیداهو واقع شده است. این پارک در اول مارس 1872 توسط کنگره آمریکا و ریاست Ulysses S. Grant  به ثبت رسید. یلوستون اولین پارک ملی آمریکا و پهناورترین پارک ملی دنیا محسوب می‌شود. این پارک به خاطر حیات وحش منحصر بفرد، ویژگی‌های زمین شناسی مخصوصا آبفشان الد فیتفول معروفیت و محبوبیت دارد.

الد فیتفول (Old Faithful) آب‌فشان واقع در پارک ملی یلواستون در وایومینگ، ایالات متحده آمریکا است. الد فیتفول در سال ۱۸۷۰ در جریان سفر اکتشافی واشبرن، لنگفرد-دوئین کشف شد و نخستین آب فشان این پارک است که نامی به آن داده شده. این آب فشان یک پدیدهٔ زمین‌گرمایی شدیداً قابل پیش بینی است؛ از سال ۲۰۰۰, هر ۴۴ تا ۱۲۵ دقیقه فوران کرده است.این آب فشان و مهمانسرای نزدیک آن بخشی از بخش تاریخی الد فیتفول هستند.

در این پارک انواع اکوسیستم‌ها نیز وجود دارد با این وجود جنگل های Subalpine بیشترین فراوانی را دارند. این بخش از پارک در ساحل مرکزی آمریکای جنوبی قرار دارد. این پارک در سال 1978 به ثبت جهانی یونسکو رسید. 

بیش از 1700 گونه درخت و سایر انواع گیاهان بومی در این پارک وجود دارند. 170 گونه از این گیاهان از انواع نادر و غیر بومی هستند . 8 گونه درخت نیز در این پارک وجود دارد ولی حدود 80درصد جنگل درختان آن را بلوط‌ها تشکیل می‌دهند.

 

مطالب بیشتر