پارک ممنتو بوداپست

پارک ممنتو بوداپست

پارک ممنتو بوداپست ،پارک موزه ای در فضای باز در بوداپست ، مجارستان است . که به تندیس های یادبود و پلاک های ساخته شده از دوره کمونیسم مجارستان اختصاص یافته است. مجسمه های لنین ، مارکس و انگلس و همچنین چندین رهبر کمونیست مجارستان وجود دارد . این پارک توسط معمار مجارستانی Ákos Eleőd طراحی شد ، که در سال 1991 اعلام کرد که در سال 1991 توسط مجمع عمومی بوداپست (Fővárosi Közgyűlés) اعلام شد . براساس نمودارهای حمل و نقل عمومی و سایر اسناد ، این پارک معمولاً به عنوان پارک یادبود نمایش داده می شود .

میدان شاهد که همچنین به نام “میدان Neverwas” گفته می شود در شرق ورودی اصلی پارک واقع شده است و بدون پرداخت هزینه قابل مشاهده است. مجسمه پارک دارای 42 مجسمه و بنای تاریخی است که پس از سقوط کمونیسم از بوداپست برداشته شد .

پارک ممنتو به دو بخش تقسیم می شود . پارک مجسمه ، که پس از شعری با همین نام توسط Gyula Ilyés ، به طور رسمی با نام “جمله ای درباره طایفه” شناخته شد و به عنوان 6 بخش بیضی شکل ارائه شده است . میدان شاهد یک ماکت از چکمه های استالین را در خود جای داده است که پس از آنکه مجسمه استالین در سال 1956 از پایه آن بیرون کشیده شد ، به سمبل انقلاب مجارستان در سال 1956 تبدیل شد ، و توسط دو سازه چوبی یک طبقه که دارای فضای داخلی نمایشگاه است

در پارک ممنتو می‌توانید مجسمه‌ها و یادبودهای کمونیستی‌ای را که در دوران کمونیستی مجارستان در جای‌جای شهر وجود داشتند ببینید . برخی از این مجسمه‌ها آثاری هستند که توسط دولت و در پی براندازی نظام کمونیسم پاکسازی شدند .

برخی نیز مجسمه‌هایی هستند که توسط خود مردم در اعتراض به رژیم قبلی پایین کشیده شدند . پارک مِمِنتو در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد تا بخشی از این آثار را به‌عنوان بخش مهمی از تاریخ شهر به‌نمایش درآورد . در این پارک موزه‌ی کوچکی هم وجود دارد که محل برپایی نمایشگاه‌های موقتی است . در این نمایشگاه‌ها می‌توانید با نحوه‌ی زندگی زیر سایه‌ی رژیم‌های کمونیستی و اطلاعاتی پیرامون پلیس مخفی مجارستان آشنا شوید .

مطالب بیشتر