پل ریالتو ونیز

پل ریالتو ونیز

در شهر ونیز کانالی به نام “گرند کانال” وجود دارد که حدود 3.8 کیلومتر طول دارد. این کانال شمال غربی شهر را به سمت جنوب متصل می کند. بر روی این کانال، پل های زیادی ساخته شده است که  مشهورترین و محبوب ترین آن، پل ریالتو ونیز میباشد. این پل را با نام های “پونته دی ریالتو”،  “پونته د ریالتو” یا “پونته دلا مونتا” هم شناخته میشود. این نام ها اشاره به گیاهان نعنایی دارد که از دیرباز در کرانه گرند کانال کشت می شدند.

معماری پل زیبای ریالتو  زبردست به نام نیکولو براتییری (Nicolò Barattieri) در سال 1178 میلادی بنا شد اما این سازه سال ها بعد به صورت کامل نابود شد تا این که در سال 1255 میلادی پلی چوبی به جای آن ساختند. این پل چوبی متحرک بود و در هنگام عبور کشتی های بلند، بالا می رفت و دوباره سرجای خود باز میگشت.

پل های چوبی یک مشکل بزرگ دارند، نگه داری شان کار سختی میباشد و دردسرهایی مثل احتمال شکستن و سوختن آنها را تهدید می کرد. این پل بارها در سال های 1310 و 1444 میلادی در آتش سوخت و آسیب دید. در نهایت در سال 1524 میلادی به طور کامل ویران شد. ویرانی این پل در سال 1524 به این دلیل بود که ونیزی ها برای تماشای عبور قایق پادشاه که عروس و داماد در آن قرار داشتند، روی پل رفته بودند و این سازه هم توان وزن آنها را نداشت.

 سرانجام پلی که امروزه به عنوان دیدنی های این شهر شناخته میشود، در سال 1551 میلادی ساختند. سازه ای زیبا با قوسی در قسمت زیرین که کشتی های دارای ارتفاع زیاد هم به راحتی از آن عبور می کنند. همچنین آن را از جنس سنگ ساختند تا در معرض آسیب کمتری باشد. قوس پل ریالتو آن قدر ماهرانه ساخته شده که به خوبی وظیفه استحکام پل را به دوش می کشد و این امکان را به بازدیدکنندگان می دهد که همزمان از دو سوی پل وارد شوند و خیال شان هم از نظر امنیت راحت باشد.

نقشه گوگل

مطالب بیشتر