کاخ سناتوری رم

کاخ سناتوری رم

کاخ سناتوری رم  در میدان و تپه کاپیتولین در کنار رومان فروم  و مرکزیت شهر رم  میباشد قرار گرفته است .

کاخ سناتوری یا کاخ سناتورها قدیمی ترین ساختمان این میباشد . ساختمان این کاخ در ابتدای قرن یازدهم و به عنوان یک قلعه دفاعی بر روی تَبَلاریوم باستانی ساخته شده بود . ولیکن در قرن سیزدهم و چهاردهم این بنا بازسازی و مرمت گردید . معماری فعلی ساختمان بر اساس طراحی میکل آنژ در قرن شانزدهم است .

دلیل نام گذاری این کاخ هم کاربرد آن به عنوان ساختمان مجلس سنا تا سال ۱۸۷۰ بوده . وهم اینکه بعد از آن زمان بعنوان ساختمان تالار شهر (شهرداری) رم تغییر کاربری پیدا کرد و مورد استفاده قرار گرفت .

کاخ سناتوری ( Plazzo Senatori) ‌اکنون میزبان سالن شهر رمی است . راه پله به تنهایی قابل دیدن نیست از نظر اینکه به این ساختمان تعلق داشته باشند ولی باید در مجموعه ی پیاتزا به عنوان یک کل ست شود .

همچنین راه پله های یادبودی که از آخرین پروژه کارهنرمند ایتالیای میکل آنژ در جلوی ساختمان قرار گرفته است . در جلوی راه پله ، ورودی به ساختمان دو مجسمه نشسته از آثار این هنرمند که سمبل و نماد رود نیل (چپ) و رود تیبر (راست) هستند . این دو مجسمه در قرن اول میلادی ساخته و بعدا در خرابه های حمام کنستانتین پیدا شده اند .

درون یک تو رفتگی و در بین دو مجسمه مجسمه الهه مینروا دیگر که با کمی تغییر به مجسمه الهه روما (الهه محافظ شهر رم) تبدیل شده است قرار دارد . بلوک‌های پرپرینو از تابالاریوم در سمت چپ کاخ و گوشهٔ برج ناقوس دوباره استفاده شدند .

 قسمت بالایی نما توسط میکل آنژ با ستون‌های چهارگوش به همراه قرنتس‌های عظیم‌الجثه که با دو ساختمان هماهنگی دارند طراحی شد . برج ناقوسش توسط مارتینو لونگیِ بزرگ طراحی شد و بین سال‌های ۱۵۷۸ تا ۱۵۸۲ ساخته شد. نمای اخیر آن جیاکومو دلا پورتا و گیرولامو رینالدی ساخته شده‌است .

مرکز ایده آل شهر و نماد زندگی آن شروع شود . مکان های مختلفی وجود دارد که از آن می توانید از دیدگاه های شگفت انگیز شهر لذت ببرید

مطالب بیشتر