کاخ نوربولینگا

کاخ نوربولینگا

کاخ نوربولینگا یکی از کاخ‌های تاریخی و محوطه اطراف آن است. این کاخ در لهاساچین واقع و در سال 1755 بنا شده است. این کاخ از سال 1780 تا 1959 محل اقامت 14 دالایی لاما بوده است. بخشی از این مجموعه در سال 2001 توسط یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. این بنا در زمان دالایی لاما 7 احداث و بعنوان یک مرکز مذهبی و اداری طی چند قرن حفظ شده است.معماری آن نیز خاص و منحصر بفرد است.

این قصر در سمت غربی لهاسا واقع شده و در بخش جنوب غربی، با فاصله کمی از قصر پوتالا واقع شده است. این بنا حدود 36 هکتار وسعت دارد و بزرگترین باغ تبت محسوب می‌شود.

پارک اطراف این کاخ نیز اولین پارکی است که به این سبک در تبت ایجاد شده است. در طول فصول تابستان و پاییز این پارک میزبان برنامه‌های سرگرم کننده مانند فستیوال‌ها آواز، موسیقی، رقص، و …

این پارک همچنین هر سال میزان جشنواره Sho Dun  یا ‘Yoghurt Festival’  است.این کاخ به دلیل حضور دالایی لاما 13 و 14 که نسبت به ساخت این ساختمان اقدام اقدام کرده‌اند شناخته می‌شود. سال 1950 به این ساختمان حمله شده و حتی تعدادی از ساختمان‌های آن نیز تخریب شده با این وجود در سال 2003 نه تنها خرابی‌ها بازسازی شده ‌اند بلکه بخش‌‌هایی مانند دریاچه و باغ گل هم به آن اضافه شده است.

 

نقشه گوگل

مطالب بیشتر