کاخ نووو رم

کاخ نووو رم

کاخ نووو رم (به معنی قصر جدید) دقیقا روبروی عمارت کانسرواتوار قرار گرفته است . این بنا توسط میکل آنژ طراحی شد و نمای آن دقیقا مشابه نمای عمارت کانسرواتوار است .

کاخ نووو یا همان کاخ جدید “Plazzo Nuovo” در سال ۱۶۰۳ بنیان نهاده و در ۱۶۵۴ ساخت آن توسط برادران کارلو و گیرولامو رینالدی به اتمام رسید و در سال ۱۷۳۴ مورد بازدید عمومی قرارگرفت . ساختمان این کاخ بسیار نزدیک به گورستان پیاتزی است و برج آراکوئلی را می‌پوشاند .

پاپ کلمنت دوازدهم در سال ۱۷۳۴، مجموعه ای هنری از برنز های مهم باستانی را به مردم رم اهدا کرد و در این قصر قرار داد و درهایش را به روی عموم باز کرد . می توان گفت اولین موزه عمومی جهان در این ساختمان وجود داشته است .

امروزه این ساختمان قسمتی از موزه کاپیتولین است که بیشتر آثار کلاسیک را در بر دارد . در اصل موزه های کاپیتولین از سه ساختمان اصلی تشکیل شده است . که شامل کاخ سناتوریو ، کاخ کونسرواتوری و کاخ نووو میباشد . هرکدام برای دوره های مختلفی از زمان ساخته شده اند .

موزه های کاپیتولین (Musei Capitolini) یک موزه مجلسی است که شامل مجموعه ای از موزه های هنر و باستان شناسی در بالای کاپیتولین هیل در رم ، ایتالیا است . قدمت آثار تاریخی این موزه ها می تواند تا سال 1471 می رسد .

مجموعه ای موزه ها به تعداد زیادی از مجسمه های باستانی رومی ، کتیبه ها و دیگر مصنوعات ساخته شده است . از هنر قرون وسطی و رنسانس ، و مجموعه جواهرات ، سکه ها و موارد دیگر موزه ها متعلق به شهرداری رم و متعلق به آن هستند .

از آثار این موزه می توان به مجسمه معروف گلادیاتور در حال مرگ (Dying Gaul)، مجسمه های بزرگ خدایان روم باستان ، مینروا و مارس و همچنین مجسمه اصلی امپراتور مارکوس آورلیوس که کپی آن درمیدان کاپیتولین قرار دارد اشاره کرد .

مطالب بیشتر