کلیسای جامع اوورا

کلیسای جامع اوورا

کلیسای جامع اوورا کلیسایی کاتولیک رومی در شهر اوورا در کشور پرتغال است که یکی دیگر از بهترین و زیباترین شاهکارهای معماری گوتیک در کشور پرتغال محسوب می‌شود. این کلیسا که در بلندترین نقطه شهر قرار گرفته، یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی اوورا نیز به شمار می‌رود که بخشی از مرکز تاریخی شهر و نیز صندلی مجمع‌المعارف اوورا می‌باشد.

اوورا شهری است که در سال 1166 توسط جرالد بی باک یا همان جرالدو سم پاور Geraldo Sem Pavor از دست اعراب مسلمان بازپس گرفته شد و به سرعت پس از بازپس گیری آن حاکمام مسیحی شروع به ساخت کلیسایی جامع، اختصاص داده  شده به مریم مقدس باکره نمودند. اولین ساختمان آن که در سال 1184 تا 1204 ساخته شد، نسبتا ساده بوده و در حدود سال‌های 1280 تا 1340 ساختمان‌های بزرگ دیگری، اما این‌بار به سبک گوتیک به آن اضافه شده است. 

در طول چندین سال نیز ساختمان‌ها و متعلقات دیگری به کلیسا اضافه شدند از جمله اینکه در قرن چهاردهم میلادی راهروی به سبک گوتیک آن، در قرن شانزدهم میلادی نمازخانه مانوئلین اسپورو Manueline chapel of the Esporão و در نیمه اول قرن هجدهم میلادی یک کلیسای جدید و باشکوه به سبک باروک ساخته شدند. این کلیسا یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای قرون وسطایی در پرتغال و یکی از بهترین نمونه‌های سبک گوتیک در این کشور است. 

مهم‌ترین چهره تاریخی مرتبط با کلیسا جامع کاردینال پادشاه هنریکه Cardinal-King Henrique بود که اسقف اعظم و کاردینال اوورا بود. کاردینال هنریکه برادر پادشاه جان سوم بود که پس از مرگ دی سباستیانو D. Sebastião در نبرد آلکاسر کوبر Alcácer-Quibir در سال 1578 به عنوان پادشاه جانشین وی شد. کاردینال کینگ تنها دو سال و از سال 1578 تا 1580 حکمرانی نمود. 

در قرن شانزدهم و هفدهم میلادی کلیسای جامع اوورا مدرسه اوورا از پولیفونی نامیده می‌شد که نقش مهمی در تاریخ موسیقی پرتغال داشت. از آهنگسازان معروف پرتغالی‌ای که در این مدرسه پرورش یافتند می‌توان میتوس دی آردنا Mateus de Aranda، مانوئل مندس Manuel Mendes و شاگردانش pupils Duarte Lobo and Filipe de Magalhães را نام برد. 

ساخت این شاهکار معماری از سال 1184 شروع و در سال 1746 به اتمام رسید. این بنا در سال 1988 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد. 

مطالب بیشتر