کلیسای ماتیاس بوداپست

کلیسای ماتیاس بوداپست

یکی از دیدنی ترین مکان های تاریخی شهر بوداپست کلیسای باشکوه و دیدنی ماتیاس است که با موزاییک های نقش دارو رنگارنگ جلوه گر زیبایی های فوق العاده این کلیسا می باشد.
این کلیسا در سال 1458 ساخته شده است و پادشاه ماتیاس در 14 سالگی در این کلیسا تاج گذاری نمود . برخی از مورخین سال ساخت این کلیسا را 1015 میلادی و معمار آن را شاه استفان اعلام نمو دنه اند.
پس از حمله ترکان عثمانی به بوداپست و تصرف آن ، این کلیسا به مسجد تبدیل شد و مسلمانان دیواره های این کلیسا را با آیات قرآن مزین کرده اند. کلیاسی ماتیاس قرن ها به عنوان یک کلیسای وقفی برای پادشاهان مجارستان استفاده می شد، معماری زیبا و ظریف این کلیسا بر میدان اصلی محل قلعه غالب بود. کلیسای ماتیاس در مجاورت باستیون فیشرمن و در قلب قلعه بودا قرار دارد. طبق اسناد کلیسا ساختمان اصلی در سال ۱۰۱۵ به سبک معماری رمانسک ساخته شده بود، از بین رفته و ساختمان فعلی در قرن چهاردهم به سبک گوتیک ساخته شده است. این کلیسا هفتمین کلیسای بزرگ پادشاهی مجارستان است. 

کلیسای 700 ساله ماتیاس صحنه تاجگذاری بسیاری از پادشاهان مجارستان از جمله کارل اول بوده است. دروازه شرقی این کلیسا در قرن 13 ساخته شده و در طول سالها این کلیسا میزبان مراسم عروسی پادشاهان مجارستان هم بوده است.

امروزه کلیسای ماتیاس یکی از مهمترین جاذبه های توریستی بوداپست شناخته می شود که البته بازدید از آن برای افراد زیر 6 سال رایگان می باشد. لازم به ذکر است همراه داشتن حیوانات، کشیدن سیگان و خوردن در این کلیسا ممنوع است و برای بازدید از آن باید لباس مناسب داشته باشید و هم خانم ها و هم آقایان کتف و رانشان پوشیده باشد. همچنین پوشاندن سر نیز برای مردها ممنوع است مگر اینکه جزو اعتقادات دینی و یا قوانین کشورشان باشد.

در ورودیه کلیسا افرادی هستند که می توانید از آنها با پرداخت هزینه ای جدای از بلیط درخواست کنید تا کلیسا را به شما معرفی کنند.

نقشه گوگل

مطالب بیشتر