موزه دولتی ماجدانک لوبلین

موزه دولتی ماجدانک لوبلین

موزه دولتی ماجدانک لوبلین “Majdanek State Museum” یک موزه یادبود و مرکز آموزشی لوبلین که در پاییز سال  1944در زمین اردوگاه مرگ ماژدانک (آلمان نازی)واقع در لوبلین ، لهستان تأسیس شده است  . این موزه نخستین موزه ی که در نوع خود در جهان وجود دارد .

این موزه وظایف متعددی از جمله تحقیقات علمی پیرامون هولوکاست در طول جنگ جهانی دوم در لهستان را انجام می دهد. این مجموعه دائمی از آثار باستانی نادر ، عکس های بایگانی شده و شهادت را در خود جای داده است.

پس از آزادسازی اردوگاه توسط ارتش پیشرو سرخ در سال 1944 ، به طور رسمی محافظت شد. به عنوان موزه حفظ شد ، بهترین نمونه اردوگاه های مرگ هولوکاست آلمان نازی ، با اتاق های گاز و کراماتوری ها عمدتا دست نخورده است . این اردوگاه با فرمان 1947 پارلمان لهستان (Sejm) به یک اثر تاریخی شهادت تبدیل شد. برای اولین بار در آوریل 1946 به عنوان یک اثر ملی اعلام شد ، اما توسط ارتش سرخ فقط در سال 1947 به لهستان تحویل داده شد.

آلمانی های در عقب نشینی زمان لازم برای تخریب تسهیلات را نداشتند. در طی 34 ماه فعالیت خود ، بیش از 79،000 نفر در اردوگاه اصلی Majdanek به قتل رسیدند (59،000 از آنها یهودیان لهستانی) و بین 95،000 تا 130،000 نفر در کل سیستم فرعی Majdanek بودند . و  در طی بزرگترین قتل عام یک روزه و تک اردوگاهی هولوکاست در جهان یاد میشود  .

در سال 1969 ، در 25مین سالگرد آزاد سازی ماجدانک ، یک بنای خارق العاده احساسی که به قربانیان هولوکاست اختصاص داده شده بود ، بنا در اردوگاه سابق نازی ها برپا شد. این بنا توسط یک مجسمه ساز و معمار لهستانی ویکتور توچکین طراحی شده است ، که همچنین سنگ مزار نمادین را طراحی کرده و از سه بخش تشکیل شده است ، پیلون نمادین (دروازه ، 11 متر ارتفاع و 35 متر عرض) ، جاده و مقبره که شامل تپه خاکستر قربانیان است .

نکته قابل توجه در این موزه  این است که آوردن کودکان زیر 13 سال ممنوع مبیاشد .

مطالب بیشتر