ستون‌های سنگی مان پوپو نر

ستون‌های سنگی مان پوپو نر

ستون‌های سنگی مان پوپو نر یکی دیگر از جاذبه های روسیه است. مناظر جذاب و دیدنی زیادی حاصل  از سنگ‌های رسوبی و تجزیه‌ شده‌ در سراسر جهان وجود دارند، اما چیزی که فرم ستون‌های سنگی من پاپانر (Manpupuner) روسیه را به شکلی ویژه حیرت‌انگیز می‌کند، بزرگی و یکپارچگی آنها است، گویی  به شکلی ناگهانی از زمینی ناشناخته قد برافراشته اند.

این ستون‌های سنگی غول‌پیکر، در شمال کوهستان اورال قرار‌ گرفته‌اند. این صخره‌های ناهموار ۳۰ تا ۴۲ متری، با عنوان ۷ مرد‌قوی شناخته می‌شوند و تا زمانی که شخصا به آنجا نروید یا عکسی از آنها در مقایسه با انسان نبینید، قادر به درک عظمت و بلندی آنها نخواهید بود.  در سال ۲۰۰۸  این چشم‌انداز عجیب، به همراه کلیسای جامع سنت باسیل (Saint Basil)، دریاچه بایکال (Baikal)، کوه ابروس (Ebrus)، دره چشمه‌های آب گرم، کاخ پیترهوف (Peterhof) و منطقه تاریخی (Mamayev Kurgan) مجسمه عظیم شوروی به عنوان  عجایب هفت‌گانه‌ی کشور روسیه اعلام شدند.

اگر فکر می‌کنید که این ستون‌ها محل مناسبی برای سنگ نوردی هستند، کمی صبر کنید! در حالی که این کار غیرممکن نیست، اما بالا رفتن از این صخره‌ها با توجه به ارتفاع زیاد و بدنه سست آنها، حتی برای حرفه‌ای‌ها هم چالشی جدی به حساب می‌آید. یکی دیگر از مشکلات موجود این است که نزدیکترین جاده به این محل چیزی حدود ۹۹ کیلومتر دورتر است. یعنی یا باید کل مسیر را پیاده‌روی کنید و یا اگر توان مالی دارید، هلیکوپتر اجاره کنید.

افسانه‌های محلی می گویند که  این ستون‌ها در اصل گروهی از سامویدهای قوی هیکل (Samoyed)- گروهی از عشایر شمال سیبری که در دوران دیرینه سنگی اروپا می‌زیستند- بودند که برای غلبه بر مردم مانسی (Mansi) به آنجا رفتند. هنگامی که چشم آنها به کوه‌های مقدس مانسی افتاد، همه آنها به سنگ تبدیل شدند. در حالی که این افسانه داستانی گیرا و جالب دارد، دلیل علمی‌تر برای شکل گرفتن ستون‌ها  این است که با توجه به قرارگیری این صخره‌ها روی تپه‌ای بادخیز، برای مدتی طولانی در معرض وزش بادهای  سرد و  خشن قطب شمال قرار گرفته‌اند و به این شکل درآمده اند.

مناظر جذاب و دیدنی زیادی حاصل  از سنگ‌های رسوبی و تجزیه‌شده‌ در سراسر جهان وجود دارند، اما چیزی که فرم ستون‌های سنگی من پاپانر(Manpupuner) روسیه را به شکلی ویژه حیرت‌انگیز می‌کند، بزرگی و یکپارچگی آنها است، گویی  به شکلی ناگهانی از زمینی ناشناخته قد برافراشته اند.

مطالب بیشتر