ولینگتون | wellington

جمعیت: ۴۱۸,۵۰۰
پیش شماره تلفن: ۴+
ساعت:

شرح

ولینگتون | wellington

ولینگنون پایتخت و دومین شهر پرجمعیت کشور نیوزلند است. و در نوک جنوب غربی جزیره شمالی ، بین تنگه کوک و محدوده Remutaka واقع شده است. ولینگتون مرکز اصلی جمعیت جزیره جنوبی شمالی است و مرکز اداری منطقه ولینگتون است که شامل ساحل کاپیتی و وایارپا نیز می باشد. این جنوبی ترین پایتخت یک کشور مستقل در جهان است. این شهر از آب و هوای معتدل دریایی برخوردار است و با میانگین سرعت باد ، بادگیرترین شهر جهان است. این شهر ، در شبه جزیره بین کوک تنگه و بندر ولینگتون ، شامل منطقه تجاری مرکزی و تقریبا نیمی از جمعیت است. به عنوان پایتخت کشور از سال 1865 ، دولت و پارلمان نیوزلند ، دیوان عالی و بیشتر خدمات عمومی در این شهر مستقر است. از دیدنی های معماری می توان به ساختمانهای قدیمی دولت، یکی از بزرگترین ساختمانهای چوبی در جهان و همچنین Beehive نمادین ، ​​جناح اجرایی پارلمان نیوزلند اشاره کرد. ولینگتون همچنین در بسیاری از بزرگترین و قدیمی ترین مؤسسات فرهنگی کشور مانند آرشیو ملی ، کتابخانه ملی ، موزه نیوزلند Te Papa Tongarewa و تئاترهای بی شماری قرار دارد. این میزبان بسیاری از سازمان های هنری و فرهنگی ، از جمله ارکستر سمفونیک نیوزلند و باله رویال نیوزلند است. اقتصاد این شهر در درجه اول مبتنی بر خدمات ، با تأکید بر امور مالی ، خدمات تجاری و دولت است. این مرکز فیلم و صنایع جلوه های ویژه نیوزلند و به طور فزاینده ای قطبی برای فناوری اطلاعات و نوآوری است. با دو دانشگاه تحقیقاتی عمومی. این شهر یکی از بندرهای اصلی نیوزلند است و به حمل و نقل داخلی و بین المللی نیز خدمت می کند. شبکه حمل و نقل ولینگتون شامل خطوط قطار و اتوبوس است که تا سواحل کاپیتی و وایراراپا می رسند و کشتی ها این شهر را به جزیره جنوبی وصل می کنند. منطقه شهری این شهر توسط چهار مقام محلی اداره می شود

موقعیت جغرافیایی ولینگتون

ولینگتون در نوک جنوب غربی جزیره شمالی واقع در تنگه کوک قرار دارد و جزایر شمالی و جنوبی را از هم جدا می کند. در یک روز روشن ، محدوده های پوشیده از برف Kaikoura از جنوب در نزدیکی این تنگه قابل مشاهده است. در شرق ، محدوده Remutaka این شهر را از دشتهای وسیع Wairarapa ، یک منطقه شراب با اهمیت ملی تقسیم می کند. این شهر با عرض جغرافیایی 41 درجه ، جنوبی ترین پایتخت جهان است. به دلیل محدود بودن اراضی موجود بین بندرگاه و تپه های اطراف ، بیشتر از سایر شهرهای نیوزیلند پر جمعیت است. این مناطق بسیار محدود برای گسترش وجود دارد و این باعث توسعه شهرهای حومه شده است. این شهر به دلیل قرار گرفتن در Roaring Forties و قرار گرفتن در معرض وزش باد در کوک تنگه ، بادی ترین شهر جهان است و میانگین سرعت باد آن 27 کیلومتر در ساعت است.

آب و هوای ولینگتون

آب و هوای ولینگتون معتدل است ، به طور کلی در تمام طول سال با تابستانهای گرم و زمستانهای معتدل است و بندرت دمای بالای 25 درجه سانتیگراد یا زیر 4 را می بیند. گرمترین دمای ثبت شده در شهر 31.1 درجه سانتی گراد است ، در حالی که 1.9 درجه سانتی گراد سردترین دما است. این شهر به دلیل انفجارهای جنوب در زمستان مشهور است ، که ممکن است هوا را بسیار سردتر نشان دهد. در تمام سال بارندگی همراه با باد زیاد می بارد. متوسط ​​بارندگی سالانه 1250 میلی متر است ، ژوئن و جولای مرطوب ترین ماه سال است. یخبندان ها در حومه تپه و دره هوت بین مه و سپتامبر بسیار رایج است. بارش برف در ارتفاعات بسیار نادر است.