ولینگتون | Wellington

جمعیت: ۳۸۹٬۷۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۴
ساعت:

شرح

ولینگتون | Wellington

ولینگتون پایتخت و یکی از مهم ترین شهرهای نیوزلند است. این شهر در ایالتی به همین در جنوب نیوزلند واقع شده  و جنوبی ترین پایتخت دنیا نام گرفته است.

این شهر از نظر جمعیت پرجمعیت‌ترین پایتخت اقیانوسیه و پس از آوکلند و کرایست چرچ سومین شهر بزرگ نیوزلند است. این شهر از نظر سطح زندگی در رتبه دوازدهم جهانی قرار دارد.

تاریخ

بنابر آثار بجا مانده تاریخی آرتور ولزی، پیروز جنگ واترلو و نخستین دوک ولینگتون ، برگرفته از نام دوک این سرزمین بود. آرتور ولزی در این سرزمین به شجاعت و دلاوری معروف بود. پیش از این شهر، آوکلند، پایتخت نیوزلند بود ولی در سال 1865 به ولینگتون منتقل شد.

اقتصاد

این شهر مقر بسیاری از صنایع مهم نیوزلند بخصوص صنایع هنری مانند فیلم سازی، تاتر، موسیقی، نمایشگاه و ... است. از نظر سطح درآمدی این شهر در نیوزلند جایگاه اول نیوزلند را به خود اختصاص داده است.

حمل و نقل

این شهر یکی از دورترین و در عین حال مدرن ترین پایتخت های جهان است که دارای شبکه های حمل و نقلی مدرنی در تمام بخش ها اعم از کشتیرانی، اتوبوسرانی، تاکسیرانی و هواپیمایی است بطوریکه فرودگاه ولینگتون خودش به تنهایی یک جاذبه گردشگری است. همچنین گردشگرانی این شهر با استفاده از خطوط قایقرانی به بازدید از جزایر زیبای این شهر می روند.

گردشگری

یکی از ویژگی های این شهر وجود موزه ها و گالری های متعدد است. علاوه بر این همه ساله نمایشگاه های هنری متعدد و متنوعی در این شهر برگزار می شود.

بهترین موزه  برای آشنایی با تاثیر نیروهای طبیعی در شکل گیری زندگی و فرهنگ مردم نیوزلند موزه نیوزلند یا موزه ته پاپا(Te Papa) است. همچنین شما می توانید در موزه شهر ولینگتون و دریا با استفاده از هنر چند رسانه‌ای تاریخ ولینگتون به خوبی ببینید. ساختمان این موزه خودش یک اثر تاریخی محسوب می‌شود و متعلق به یکی از اولین فروشگاه‌های این شهر است. شما می‌توانید بازسازی وقایع تاریخی پایتخت نیوزلند را از جمله فاجعه سال 1968 که طی طوفانی یك کشتی در نزدیکی شهر غرق شد و تمام سرنشینان آن جان خود را از دست دادند در این موزه به شکل زنده ببینید.

یکی دیگر جاذبه های این شهر قدیمی‌ترین کلبه بازمانده ولینگتون است که به ویلیام‌والیس تعلق دارد که در سال 1850 برای خانواده‌اش ساخته شده است. این خانه به دقت بازسازی و تلاش شده كه تا تمام وسایل و مبلمان خانه او به شکل اولیه در آن حفظ شود تا نماینده زندگی خانوادگی پیشگامان نیوزلند باشد.

دیدن گونه های منحصربفرد گیاهی و جانوری در این شهر را نباید نادیده گرفت. وجود پناهگاه حیات وحش در فاصله دو کیلومتری این شهر ارزش دیدن گونه های نایاب پرندگان مانند کیوی و خزندگان معروفی مانند سوسمار پل دماغی یا توآتارا را دارد.