اریتره | Eritrea (آفریقا)

اریتره | Eritrea

اریتره کشوری است بر کرانه دریای سرخ در شمال شرقی آفریقا و نزدیک به تنگه ی باب المندب که در سال ۱۹۹۳ با جدا شدن از اتیوپی مستقل شد. پایتخت آن اسمره است.

این کشور بیش از ۹۰۰ کیلومتر در کرانه دریای سرخ ساحل دارد. نام اریتره از واژه‌ای یونانی به معنای «سرزمین سرخ» گرفته شده‌است.

مساحت اریتره ۱۱۷٬۶۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن نزدیک به ۶ میلیون نفر است. برآورد می‌شود که حدود ۵۰ تا ۶۲٫۵ درصد از مردم اریتره مسیحی (بیشتر ارتدوکس) و ۳۶٫۵ تا ۵۰ درصد مردم این کشور مسلمان سنی هستند. تیگرینیا، عربی و انگلیسی در این کشور حالت زبان‌های رسمی را دارند. تیگرینیا زبانی از ریشه سامی است .

تنگه راهبردی باب‌المندب راه تماس آبی اریتره با یمن را تشکیل می‌دهد. اریتره و اتیوپی بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ میلادی درگیر جنگ مرزی تمام‌عیار بودند که حدود ۸۰ هزار کشته برجا گذاشت.

جاذبه های گردشگری اریتره

جزیره دهلک کبیر

این کشور در کرانه های دریای سرخ واقع شده و به همین دلیل دارای چند جزیره زیبا و بزرگ می باشد. مهم ترین این جزایر، جزیره دهلک کبیر نام دارد که در حال حاضر بیش از 2 هزار 500 نفر در آن زندگی می کنند. بیشتر افراد این جزیره هنوز به صورت بومی به حیات خود ادامه داده اند که این بدان معنا است بسیاری از بخش های مدرن و تکنولوژی در بین آنها وجود ندارد. شما می توانید با راهنماهای محلی از مناطقی که این مردم در آن زندگی می کنند، دیدن کنید.

ماتارا

بدون شک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور ماتارا نام دارد که در واقع یک سایت باستان شناسی می باشد. همان طور که کی دانید اتیوپی یکی از قدیمی ترین تمدن های آفریقایی را داشته و به شواهد نشان می دهد که ماتارا زمانی محل یکی از مهم ترین شهر های این کشور بوده است. در حال حاضر تنها ابلیسک هایی در این سایت وجود دارد که قدمت آن ها به بیش از 4 هزار سال پیش بر می گردد. بسیاری از آثار تاریخی این سایت در موزه ملی اتیوپی قرار دارد و بعد از استقلال اریتره، این کشور تلاش می کند که این آثار را برگرداند ولی تا کنون موفق نشده است.

کلیسای بانوی مای روزاری

برخلاف اتیوپی بیشتر جمعیت این کشور را مسیحی ها تشکیل می دهند. یکی از زیباترین و مهم ترین کلیساهای این کشور، کلیسای بانوی مای روزاری نام دارد که در پایتخت آن یعنی اسمره واقع شده است. این کلیسای کاتولیک رومی در سال 1923 با کمک های مالی پاپ ساخته شده و در حال حاضر مهمترین بنای مذهبی در کشور محسوب می شود. در این کلیسا بخش های مهمی زیادی وجود دارد که از میان برجسته ترین آنها می توان به بنای یادبود اسقف اعظم، کاملیو فرانسیسکو کاررا، اشاره کرد.

آتشفشان نابرو

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این کشور که از نظر گردشگری اهمیت دارد، آتشفشان نابرو می باشد که در جنوب دریای قرمز قرار دارد. برای قرن ها باور بر این بود که آتشفشان نابرو خاموش است تا این که در سال 2011 فروران کرد. در حال حاضر نیز فعالیت های ناچیزی در این آتشفشان مشاهده می شود که البته چندان جدی نیستند. در اطراف آتشفشان نابرو چند دریاچه ماگما وجود دارد که بازدید از آنها می تواند یک تجربه به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند.

مطالب بیشتر