اریتره |Eritrea (آفریقا)

اریتره |Eritrea

اریتره کشوری در شرق آفریقا است . این کشور از غرب با سودان، از جنوب با اتیوپی و از جنوب شرقی با جیبوتی همسایه است. اریتره از شرق و شمال شرق در کنار دریای سرخ قرار گرفته است.

این کشور در اوایل قرن بیستم جزو مستعمرات ایتالیا بود. اریتره که به صورت پایگاهی برای تسخیر اتیوپی در سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ درآمده بود، در سال ۱۹۴۱، زمانی که ایتالیایی‌ها از شرق آفریقا اخراج شدند، تحت حکومت بریتانیا درآمد.

در سال ۱۹۵۲ این سرزمین به صورت ایالتی خودمختار با اتیوپی تشکیل فدراسیون داد. در سال ۱۹۷۷ چریک‌های اریتره‌ای این سرزمین را تقریبا به طور کامل از وجود نیروهای اتیوپی پاکسازی کردند، ولی دولت اتیوپی به رهبری سرهنگ منگستو به جنگ پرداخت و در سال بعد وضعیت را بر عکس کرد.

در سال ۱۹۹۱ سرانجام جبهه آزادی‌بخش اریتره موفق شد استقلال را برای این کشور به دست آورد. همه پرسی در اریتره در آوریل ۱۹۹۳ با اکثریتی جامع استقلال را مورد تائید قرار داد و طبق برنامه، این سرزمین در ۲۴ مه ۱۹۹۳ به استقلال کامل رسید.

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی این کشور 751/4میلیارد دلار است که در سال ۲۰۰۷ میلادی دو درصد رشد داشت.۸۰ درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. نیمی از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در سال ۲۰۰۷ میلادی 5/15درصد بود.محصولات صادراتی این کشور شامل حیوانات زنده، ذرت، منسوجات، مواد غذایی و تولیدات کوچک کارخانه‌ای است که به کشورهای ایتالیا، فرانسه ، استرالیا، سودان، آمریکا ، چین، عربستان سعودی  و اردن  صادر می‌شود.محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات، محصولات نفتی، مواد غذایی و کالاهای کارخانه‌ای است که از کشورهای ایتالیا، عربستان سعودی، چین، هلند، ترکیه، آلمان و برزیل وارد می‌شود.

گردشگری

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور اسمره نام دارد. این شهر زیبا با هنر شگفت انگیز و معماری مدرنیستی و همین طور قهوه خانه های خیابانی ،گردش را بسیار لذت بخش می کند.

مصوع شهری زیبا و باشکوه که به نام مروارید دریای سرخ شناخته شده و در آن معماری تاریخی عثمانی، مصری و ایتالیایی موج می زند. این شهر به دلیل داشتن ویرانه های آدالیس بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود جذب می کند. بازار محلی این شهر که روزهای چهارشنبه برپا می شود نیز جذابیت بسیاری دارد پس طوری برنامه ریزی کنید که از رفت و آمد ساکنان محلی در بازار و زندگی روزمره آنان لذت ببرید.

 

 

نقشه گوگل

مطالب بیشتر

فیلتر شهرها:

گروه: