اسپانیا | Spain (اروپا)

اسپانیا | Spain

کشور اسپانیا که نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا است، یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب‌غربی اروپا قرار دارد. این کشور از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ قاره اروپاست. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی کشور اسپانیا

اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته و دموکراتیک است که دارای حکومت پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. این کشور نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی  است. همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. این کشور در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضو است. مرز اسپانیا با پرتغال طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است.

کیفیت زندگی

اسپانیا از نظر کیفیت زندگی بر اساس پژوهش‌های انجام شده در سال ۲۰۰۵ میلادی، پس از کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا و کره جنوبی در بین ده کشور نخست جهان قرار دارد.
معضل بیکاری بزرگترین نگرانی جامعه اسپانیا است. نرخ بی‌کاری در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ در این کشور ۸٪ بود اما پس از بحران مالی به ۲۰٪ در سال ۲۰۱۰  و ۲۵٪  (۵۶٪ در بین جوانان) در سال ۲۰۱۳ رسید.

گردشگری

این کشور دارای دومین صنعت گردشگری بزرگ دنیا است. ارزش آن در سال ۲۰۰۶ حدود ۴۰ میلیارد یورو و برابر با ۵٪ تولید ناخالص داخلی آن کشور بوده‌است. آثار تاریخی و فرهنگی، موقعیت جغرافیایی و امکانات رفاهی باعث شده تا گردشگری به یکی از صنایع اصلی و منبع درآمد و اشتغال ثابت برای این کشور بدل شود. روش رتبه‌بندی هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در اسپانیا بسیار سختگیرانه‌تر از دیگر کشورها است از این رو سطح هتل‌های این کشور بالاتر و گرانتر از دیگر کشورهای اروپایی است.

انرژی

کشور اسپانیا در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از کشورهای پیشرو است. این کشور بزرگترین تولیدکننده انرژی برق از خورشید است و در میان کشورهای اروپایی بیشترین مقدار برق را از انرژی بادی تولید می‌کند.

ترابری

این کشور دارای پر سرعت‌ترین شبکه قطار تندروی جهان است و از نظر وقت‌شناسی قطار تندروی اسپانیا پس از ژاپن حائز رتبه دوم است. 

 

نقشه گوگل

مطالب بیشتر

فیلتر شهرها:

گروه:

فیلتر شهرها:

فیلتر شهرها: