موناکو | Monaco (اروپا)

موناکو | Monaco

موناکو یا دومین کشور کوچک دنیا، کشوری شاهزاده‌نشین در قلب اروپا که همچون واتیکان دولت شهر و دومین کشور کوچک غیر وابسته جهان است. پایتخت این شاهزاده‌نشین موناکوویل است اما معروف‌ترین شهر آن مونت‌کارلو می‌باشد. این شبه جزیره که در نزدیکی سواحل جنوبی فرانسه و در دریای مدیترانه واقع شده، کشوری زیبا با آب و هوای مطبوع است که قوانین مالیاتی آزاد و کازینوهای متعدد آن‌را به بهشت گردشگران و ثروتمندان تبدیل نموده است. همراه ایلیا گشت در این مقاله به شناخت این کشور زیبا و پر زرق و برق اروپایی بپردازید.

معرفی کشور موناکو

کشور موناکو که امروزه جز کشورهای سلطنتی اروپا محسوب می‌شود، از سال 1297 توسط دودمان گریمالدی یعنی دودمانی که از ایتالیا سرچشمه گرفته اداره می‌شود. در سال 2005 سلطنت کشور به آلبرت دوم  پس از مرگ پدرش، شاهزاده رنیه، رسید. شاهزاده رنیه همان کسی است که در سال 1956 با گریس کلی بازیگر سرشناس هالیوودی ازدواج کرد و مادر شاه‌دخت کارولین، شاهزاده آلبرت و شاه‌دخت استفانی می‌باشد. موناکو از معدود کشورهایی است که هیچ‌گونه مالیات از مردمش دریافت نمی‌کند. این کشور در رده دوم کشورهای متراکم جهان از نظر تراکم جمعیتی قرا دارد. ریشه اصلی زبان مردم این کشور لیگوری است و لهجه‌های اینتملی و مونگاسک در آن رایج است اما زبان رسمی آن فرانسوی است.

اقتصاد

این کشور بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی را در سال 2008 و با ۲۱۱ هزار و ۵۰۱ دلار از آن خود نمود. میزان بیکاری در این کشور تنها دو درصد است و مردم آن در رفاه کامل به سر می‌برند. از آنجایی که تحصیلات برای کودکان 6 تا 16 سال در این کشور اجباری است می‌توان گفت صد در صد مردم کشور نیز با سواد هستند. 

جغرافیا

این کشور از یک سو در دریا مدیترانه و در راستای ساحل ریورا یا همان ساحل کوت دازور، ساحل معروف فیروزه‌ای فرانسه، قرار گرفته و از سه طرف دیگر با فرانسه هم‌مرز شده است. شهر نیس تنها بیست کیلومتر با ساحل این کشور فاصله دارد. کل وسعت این کشور کوچک تنها دو کیلومترمربع است. 

آب و هوا

اقلیم این کشور کوچک گرم و آفتابی است. زمستان‌ها پر بارش است و پاییز و بهار آب و هوای مطلوب با گرمی مطبوعی را تجربه می‌کند. بهترین زمان سفر به موناکو از اواسط بهار تا اواسط پاییز است.

نقشه گوگل

مطالب بیشتر